İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Az Yakıtla Çok Isınmak…

Kış mevsimi geldi çattı. Soğuklar bir yandan etkisini göstermeye başlarken, öte yandan da hava kirliliği kendini iyice hissettirmeye başladı. Hava kirliliğinin önünü kesmek isteyen Hatay Valiliği, valilik Brifing toplantı salonunda işin sorumlularıyla bir araya geldi.
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’ in başkanlık ettiği toplantıda “Daha az yakıtla daha çok nasıl ısınılır ve hava nasıl daha temiz tutulabilir?” Sorularına ışık tutuldu. Yapılan slâyt gösterimi ve dağıtımı yapılan afişlerle vatandaşların bilgilendirildiğinin altı çizilen toplantıda, ıl ve çevre Orman Müdürü ıbrahim Yüzer, soba ve kalorifer yakma teknikleri ile ilgili bilgi verdi.
 
Vali Yardımcılarından ömer Bedrettin Sağsöz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ ın katılım gösterdiği toplantıda havanın temiz tutulması hedefleniyor. ıl Müdürü ıbrahim Yüzer, soba zehirlenmeleri ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi noktasında dikkat edilmesi gereken konuları sıraladığı toplantıda ev ve işyerlerinde hava izolâsyonlarının iyi yapılmasını ve kaliteli yakıt kullanılması, bacaların düzenli olarak temizlenmesi, soba bağlantı elemanları ve boruların sık aralıklarla temizlenmesi ve gaz sızdırmazlığının kontrol edilmesi tavsiyelerinde bulundu.
 
 
VALı LEKESıZ: “Doğru yakılmayan sobada hangi kömür yakılırsa yakılsın hava kirliliğine neden olabiliyor”…
Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay’ da da kış aylarında birçok kişinin sobalarda kömürün bilinçsizce kullanılmasının hava kirliliğine neden olduğunu belirten Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “Tüm uyarılara rağmen, her yıl kömürden kaynaklanan hava kirliliği artıyor. Yaptığımız araştırmalara göre, hava kirliliği kömürden olmayıp, sobaların yakılma yönteminin doğru bilinmemesinin yanında ihmalkârlık ve vurdumduymazlıktan kaynaklanıyor. Doğru yakılmayan sobada hangi kömür yakılırsa yakılsın hava kirliliğine neden olabiliyor” dedi.
 
 
YüZER: “Kömüre göre soba seçilmelidir”…
Soba veya kalorifer kazanı yakarken gereken kurallara uyulması halinde bu tip olayların yaşanmayacağını ya da en az indirilebileceğine dikkat çeken ıl çevre ve Orman Müdürü ıbrahim Yüzer ise, sobadan kaynaklı hava kirliliğinin önlenebilmesi noktasında sobanın üsten yakılmasını istedi. “Kömüre göre soba seçilmelidir” diyen Yüzer, “ üst bölümde tam yanma gerçekleşmeden alt ve üst hava alma kapaklarının kapatılması halinde; kömürün tutuşma süresi uzar, yanmadan çıkan gaz miktarınıysa artar. Altta kömür ve üstte çıta konularak üstten yakılan sobalarınsa yaklaşık yüzde 20′ lik bir yakıt tasarrufu olur. Hava kirliliğine de neden olmaz. Sadece bu yöntemle dahi hava kirliliğini önleyebiliriz sobalarınızı mutlaka üstten tutuşturunuz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.