İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Azerbaycan ve Ermenistan Anlaştı…

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bir araya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı ılham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Yukarı Karabağ konusunu ele aldı. Liderlerin görüşmede önemli aşama sağladıkları ve prensipte anlaştıkları belirtiliyor.
 
1news.az haber portalının verdiği bilgiye göre, Minsk grubu ABD eş başkanı Matşew Bryza cumhurbaşkanlarının sorunun çözümünde prensipte anlaşma sağladığını söyledi. Bryza iki cumhurbaşkanının önümüzdeki dönemde Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yeniden bir araya gelecekleri bilgisini verdi. Bryza Ermenistan’la Türkiye arasında sürdürülen ilişkilerin normalleşmesine yönelik çalışmaların, Yukarı Karabağ krizinin çözümünü gölgelemediğini belirtti. Azerbaycan ve Emenistan dışişleri bakanları toplantının sonucu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.
 
Görüşmenin Prag’da bulunan ABD büyükelçiliğinde geçekleştiği kaydediliyor. Görüşmeye Azerbaycan Dşişeri Bakanı Elmar Mammadyarov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Avrupa Güvenlik ve ışbirliği Teşkilatı eş başkanları Matşew Bryza, Yuri Merzlyakov ve Bernard Fassier katıldı. Görüşme sonrası basına bir açıklama yapılması bekleniyor. Prag’a gelen Cumhurbaşkanı ABDullah Gül de Ermeni ve Azeri liderlerle ayrı ayrı birer görüşme yapacak.
 
Minsk grubu ABD eş başkanı Bryza daha önce yaptığı açıklamada görüşmelerde Madrid prensiplerinin temel alınacağını açıklamıştı. 29 Kasım 2007’e ıspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilen AGıT Dışişleri Bakanları toplantısında Yukarı Karabağ sorununun çözümü ile ilgili ‘çerçeve Belge’ olarak tanımlanan bir paket sunulmuştu. Buna göre, Ermenistan Yukarı Karabağ dışında işgal ettiği yedi bölgenin beşinden geri çekilmesi, Kaçkınlar olarak tanımlanan göçmenlerin evlerine dönmesi, ardından da Yukarı Karabağ’ın statüsünün belirlenmesi öngörülüyor.
 
(CıHAN)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir