İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bağ-Kur’ lular Dikkat…

Bu güne kadar borçlarını emekli olma aşamasında yada hastalanıp hastaneye gittikleri zaman ödeyen Bağ-Kur’ luların yıl başından itibaren sıkı takibe alınacağı bildirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarını ödemeyen Bağ-Kur’ lular için yasal işlem başlatmaya hazırlanıyor.
 
Yeni yıldan itibaren ise birçok Bağ-Kur’ lunun icralık olması bekleniyor. Bu güne kadar Bağ-Kur borcu olanlar ile ilgili tahsil işlemine gidilmiyor ve yasal işlem yapılmıyordu. Yeni yıldan itibaren tahsil işlemini ve yasal işlemlerini hızlandıracak olan Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü bu konu da alt yapı çalışmalarını tamamlama aşamasına geldi. SGK ıhtilaflı Prim ışleri ve ıcra Dairesi başkanlığı ise birçok bölgede il müdürlükleriyle birlikte personeli bilgilendirdi. Hizmet içi eğitim toplantılarını bitiren SGK veri tabanını da hızla güncelleştiriyor.
 
Yasal takibe alınmadan prim borçlarınızı ödeyin…
SGK Hatay ıl Müdürü Zülfi Camkurt’ tan alınan bilgiye göre Hatay genelinde 45 bine yakın Bağ-Kur Prim borçlusunun bulunduğu öğrenildi. Bu güne kadar prim borçlularıyla ilgili her hangi bir yasal yaptırım başlatmayan SGK Hatay ıl Müdürlüğü, yeni yıldan itibaren başlatılması muhtemel olan yasal takip süreci nedeniyle envanter çalışmalarına da başladı. SGK ıl Müdürü Zülfi Camkurt, sayıları Hatay genelinde 45 bine ulaşan Bağ-Kur prim borçlularının yasal takibe alınmadan prim borçlarını ödemeleri noktasında çağrı yaptı Kamuoyunda Sosyal Güvenlik Reformu olarak bilinen 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sigorta Kanunu 1.10.2008 tarihinde uygulamaya girilmişti.
 
 Bu uygulama ile SGK adı altında Bağ-Kur’ lular da tek çatı altında toplanmıştı.4-B Kapsamındaki eski Bağ-Kur’ lular da borçlarını işveren borçlarında olduğu gibi takibe alınması yürürlüğe girmişti. Ancak bugüne kadar borçlarını ödemeyen Bağ-Kur’ lularla ilgili her hangi bir yasal işlem başlatmayan SGK yeni yıldan itibaren Bağ-Kur’ luların borçlarını ödemesi için sıkı takibe alacağı bildirildi. Borçlu Bağ-Kur’ luların ise yasal işleme takılmamak için yılbaşından itibaren SGK il müdürlüklerine akın etmesi bekleniyor. Borçlarını ödemek için SGK’ ya müracaat edenlere taksitlendirme imkânı da sağlanacağı edinilen bilgiler arasında yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir