İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bahçe Bitkileri Kongresi…

Daha önce belirtildiği üzere, Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi (International Horticultural Congress),  Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği’nin (International Society for Horticultural Sciences- ISHS) gözetimi ve sorumluluğunda, her 4 yılda bir düzenli bir biçimde dünyanın değişik ülkelerinde düzenlenen, Bahçe Bitkileri alanındaki Dünyanın en büyük kongresidir. Bu kongrenin 28.si, 22-27 Ağustos 2010 tarihleri arasında, Portekiz’in başkenti Lizbon’da benim de içerisinde yer aldığım dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık 3500 bilim insanın katılımı ile gerçekleştirildi.
 
Dünya ölçekli bu büyük kongrenin hangi ülkede yapılacağının belirlenmesinde, belirli prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlere göre aday ülkeler, ilk olarak merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği’ne yazılı olarak başvuruda bulunurlar. Daha sonra, derneğe üye ülke delegasyonlarının katıldığı bir kurulda, aday ülkeler, kongre organizasyonunu üstlenebilecek olanaklara sahip olduklarına dair sunumlarını yaparlar ve sunumlar sonrasında, Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği’ne üye ülkeler adına delegasyonların kullandığı oylarla ev sahibi ülke seçimle belirlenir. Nitekim, bu prosedürlere göre 2006 yılında Seul’de yapılan bu oylamalarda, 2014 yılında yapılacak olan 29. Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi’nin Avustralya’nın Brisbane şehrinde yapılması kararlaştırılmıştır. 2006 yılında yapılan bu oylamada, Türkiye aday olmasına rağmen seçimi kaybetmişti.
 
2018 yılında gerçekleştirilecek olan 30. Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi’nin nerede yapılacağına dair, bu yıl Lizbon’da yapılan oylamada ise Türkiye, 5 aday ülke arasından 3. turda ipi göğüsleyen ülke olmuştur. Bu sonucun, Türkiye Bahçe Bitkileri Derneği ve ülkemiz için çok büyük bir başarı ve prestijli bir sonuç olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Uzun yıllardır, Türkiye Bahçe Bitkileri Derneği olarak ( özellikle de Ege üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi arkadaşlarım Prof. Dr. Uygun Aksoy ve Prof. Dr. Yüksel Tüzel yoğun çaba harcamıştır) bu kongrenin Türkiye’de yapılabilmesi için mücadele ettiğimizi ve istenilen sonuca ulaşmada bugüne kadar zorlandığımızı ancak, bu uzun soluklu mücadele sonucunda bu kez başarılı olduğumuzu, bu başarının haklı gururu ile ülkeye geri döndüğümüzü belirtmek isterim.
 
2018 yılında gerçekleştirilecek olan 30. Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi’ne ev sahipliği yapmak için aday olan ülkeler ile kongreyi düzenlemek istedikleri iller(parantez içerisinde) aşağıda verilmiştir:
 
      1- Kanada ve ABD ortak aday (Montreal)       2- ısviçre ve Almanya ortak aday( Stutgart)      3- Tayland ( Pataya)      4- Brezilya( Brasilia)      5- Türkiye( ıstanbul), Bu aday ülkeler, gerekli sunumlarını yaptıktan sonra oylama aşamasına geçilmiştir. Yapılan oylamalarda birinci ve ikinci turda Pataya ve Bresilia elenmiş (oylamalarda en az oyu alan ülke veya il elenmektedir), kalan 3 aday arasından ıstanbul, kullanılan oyların( 56 ülke oy kullanmıştır) % 50’sinden bir fazlasını alarak birinci olmuş ve bu büyük kongreye ev sahipliği yapma hakkını kazanmıştır.
 
Bu başarıda büyük katkısı olan ve yıllardır, ilgili platformlarda ülkemizi başarı ile temsil eden Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden arkadaşlarım sayın Prof.Dr.Uygun Aksoy ve Prof. Dr. Yüksel Tüzel’i özel olarak kutlamak istiyorum. Ayrıca, destek vermek üzere ilgili platforma gelerek katkılarda bulunan TAGEM genel müdürü sayın Doç.Dr. Masum Burak ve Türkiye’nin Portekiz Büyükelçisi sayın Kaya Türkmen’e de katkılarından dolayı teşekkür ederim.Sonuç olarak, 2018 yılında gerçekleştirilecek olan 30. Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi’nin Türkiye’de(ıstanbul) yapılacağını kamuoyuna müjdelerken, bu büyük kongrenin ülkemize ve genel olarak bilim dünyasına yararlı sonuçlar getirmesini dilerim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir