İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan’ a soru önergesi…

Hatay CHP Milletvekili Fuat çay iki ayrı önerge ile Samandağ Tekebaşı ve yöresinde oluşturulmak istenen rüzgar enerjisi gelişmelerini TBMM’ye taşıdı. Milletvekili Fuat çay, TBMM’ye iki ayrı önergesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan sorularının yanıtlanmasını istedi. Milletvekili Fuat çay’ın ilk önergesindeki sorular şunlar: Hatay ıli Samandağ ılçesi sınırları içinde rüzgâr enerjisine dayalı olarak üretim tesisi kurulmak üzere EPDK tarafından kaç üretim lisansı verilmiştir?
 
Samandağ’da lisansı verilmiş tesislerin toplam kurulu gücü kaç MW’tır ve daha kaç MW’lık üretim izni verilmesi düşünülmektedir? Lisansı verilen üretim tesislerinin ünite sayısı ve ünite kurulu gücü ne kadardır? üretim tesisleri Samandağ’da hangi mevkide ve hangi koordinatlardadır? üretim lisansı verilen tesisler için imar planı ve değişiklikleri yapılmamış mıdır, yapılmışsa kim ve ne zaman yapmıştır?
 
Ayrıca ilgili belediye ve diğer idarelere bilgi verilmiş midir? üretim lisansı verilen tesisler için inşaat izni verilmişse nereden verilmiştir? Kaç lisansa çED raporu verilmiştir ve çED raporu verilen firmalar hangileridir? “çED raporu gerekli değildir” raporu verilen şirketler hangileridir? “çED raporu gerekli değildir” raporu verilmesi neden gerekli görülmüştür?
 
Lisans verilirken bölgenin turizmine, tarihi dokusuna, tarımsal alanlarına ve doğal yaşamın korunmasına yönelik çalışmalar yapılmış mıdır, yapılmışsa hangi bakanlık tarafından neler yapılmıştır? Hatay ıli Samandağ ilçesi sınırları içinde, Ezse Elektrik üretim Limitet şirketine rüzgâr enerjisine dayalı olarak hangi kapasitede üretim lisansı verilmiştir?” Milletvekili Fuat çay ikinci önergesinde de şu soruları sordu: Aldığı lisanslar hangi mevkide ve hangi köy, mahalle, semt veya belediye sınırları içindedir ve koordinatları nedir?
 
Verilen lisansların ilk tesis bilgileri nedir? Lisanslarda tadiller yapılmamış mıdır, yapılmışsa hangi tarihlerdeki kurul kararlarıyla ne gibi tadiller yapılmıştır? Ezse firması tarafından üretim lisansı alınan ve Meydan-Tekebaşı-Samandağ-Mağaracık mevkiine kurulması düşünülen rüzgâr enerjisi üretim tesisi ile ilgili olarak, ayrıca bölgenin niteliği itibariyle turizm ve sit alanlarını koruma mevzuatı ile tarım alanlarını koruma mevzuatı çerçevesinde bir işlem yapılmış mıdır, varsa yapılan işlemler nelerdir? Turizm ve sit alanları ile tarım alanlarında yapılmakta olan bu enerji üretim tesisine hangi gerekçelerle uygunluk belgesi verilmiştir?
 
Lisansı alınan üretim tesisinin çED raporu var mıdır, yoksa neden istenmemiştir ve çED raporu alınmadan yatırıma izin verilmesi yasal mıdır? Ezse firması imar izni almış mıdır, almışsa ne zaman ve nereden almıştır? Ezse firması üretim tesisi için inşaat ruhsatı almış mıdır, almışsa ne zaman ve nereden almıştır? ınşaat ruhsat izni almamışsa, firma Samandağ, Meydan ve Tekebaşı’ndaki üniteleri neye dayanarak yerleştirme çalışmaları içine girmiştir?
 
ınşaat izni olmadan Asi Nehri üzerinde dolgu yapılmak suretiyle rüzgâr türbinlerinin taşınması ve yerleştirilmesi yasal mıdır? Değilse ilgili firma ve ilgililer hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir