İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan; Anadolu Lisesi’ ni açtı…

Reyhanlılı araştırmacı, düşünür, yazar Cemil Meriç’in adına Reyhanlı ilçemizde yaptırılan 16 derslikli Cemil Meriç Anadolu Lisesi’nin açılışı, Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Eegin’in de katıldığı törenle gerçekleştirildi.
 
Törene Adalet Bakanı Sayın Ergin’in yanı sıra Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, Cemil Meriç’in kızı Sayın Prof. Dr.ümit Meriç, Hatay Milletvekili Sayın Adem Yeşildal, ılçe Kaymakamı Sayın Dr.Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Sayın Hüseyin şanverdi Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Sayın Prof. Dr. H. Salih Güder, Vali Yardımcıları, ıl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sayın Mustafa Başoğlu, ılçe Kaymakamları, , il müdürleri ile vatandaşlar katıldı.
 
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin törende yaptığı konuşmada; “Bu coğrafyada doğmuş, bu topraklarda nefes almış, büyük eserler bırakarak aramızdan ayrılmış bir büyük insanı anmak, onun adını bir eğitim kurumunda yaşatarak gençlerin önüne örnek insan olarak koymak, yeni Cemil Meriç’ler yetiştirebilmek ümidi ile bir çalışmayı başlatmak üzere buradayız. Geçmişte sahip olunan değerleri anmak, anlamak, yaşamak ve yaşatmak, yeni değerleri birikimlerin üzerine koyarak geleceği inşa etmek adına kaybedilen değerleri tekrar kazanmak, geleceği inşa etme noktasında çok önemlidir. Bir bina inşa ederken temelden başlarsınız, temeli olmayanın geleceğinden bahsedilemez. Bugün, bilgiye sahip olanlar, bu bilgiyi doğru yönde kullananlar ve bilginin ürettiği güç ile çevresine hükmedenler dünyanın geleceğini belirliyorlar.”  dedi.
 
Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz; “Eğitim, bilim ve teknik üçlüsünün birbirinin sebebi, sonucu, tamamlayıcısı olduğunun anlaşılmasında ve bunun hayata geçirilmesinde olduğunu görüyoruz. Eğitime, insan kaynaklarınızın yetişmesine gerekli önem verilmiyorsa bu tür toplumların, bir taraftan zihinsel fukaralığa sürüklenirken diğer taraftan yaşanılan çağın, dünyanın dışına itilme gibi ciddi bir riskle karşı karşıya olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla eğitime yapılacak yatırım, verilecek destek aslında daha güçlü, daha müreffeh bir Hatay’ın, Türkiye’nin geleceğine yapılan destektir, yatırımdır.” diye konuştu.
 
Reyhanlı Belediye Başkanı Sayın Hüseyin şanverdi yaptığı konuşmada; “Eğitim alanındaki yenilikleri ve gelişmeleri hep birlikte takip ediyoruz. Türk Milli Eğitim sistemi son 10 yıl içinde büyük ölçekli yapısal bir değişim içine girmiştir. Hükümetimizin Eğitime vermiş olduğu önem dâhilinde Belediye olarak bizde eğitime her türlü katkıda bulunmayı kendimize bir görev olarak belirledik. Bu konuda elimizden gelen tüm imkânları eğitim yolunda seferber ettik. Okullarımız için gerekli olan arsaları temin ettik. Okullara kütüphaneler yaptırdık, kitaplar hediye ettik. Bazı Okulların bakım ve onarımını üstlendik. ınsanlarımıza saygılı güler yüzlü hizmet anlayışı ile hareket edip yapılmaz, olmaz denilen hemen hemen bütün sorunlara çözüm ürettik çare olduk.
 
şimdi ise ilçemizin yetiştirdiği ve edebiyat alanında Türkiye’nin en ileri gelen ilim adamı Cemil Meriç adına yapılan bu ilim irfan yuvasının açılışı ve ilçemizdeki gençlerin yetiştirilmesine katkıda bulunacağından dolayı mutluluk duymaktayım. Elbette ki; bu başarı sadece bizim değil halkımızın ve Hükümetimizin başarısıdır. Dolayısıyla bu ilim irfan yuvasının yapımında emeği geçen başta Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’e, Milletvekillerimize, Sayın Valimize ve tüm çalışanlara teşekkür eder hepinize saygılar sunarım.” Dedi.
 
Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr. ümit Meriç ise babasının ülkeye mal olmuş güzel bir isim olduğunu ifade ederek, babasının yaşamı ve kişiliği üzerine bilgiler verdi. Meriç’in bir ilim ve irfan insanı olduğunu, yazdığı kitaplarla da bu anlamda gelecek kuşaklara güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade eden Prof. Dr. Meriç, ‘Bu ülkeye her anlamda kattığı katkı ve göstermiş olduğu hürmet, muhabbet ve yakınlık için Cemil Meriç’e, ayrıca Cemil Meriç’i anlayan, okuyan, seven herkese şahsım ve ailem teşekkür ediyorum.’diye konuştu.  
 
Reyhanlı Kaymakamı Sayın Yusuf Güler, ıl Milli Eğitim Müdürü Sayın Osman şimşek’in de birer konuşma yaptığı tören sonrasında Bakan Ergin, Vali Lekesiz ve diğer protokol üyeleri hep birlikte okula geçerek açılış kurdelesini kestiler. Bakan Ergin ve beraberindekiler açılışın ardından okulu gezerek, incelemelerde bulundular.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir