İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balık Fiyatları Etkilendi…

Balık fiyatlarının yüksek oluşunu, bu yıl etkisini erken gösteren olumsuz hava şartlarına bağlayan balıkçılar, bu yıl denizden umdukları verimi alamadıklarını söylediler.
Sofraları daha çok kış mevsiminde süsleyen balık, bu yıl birçok sofraya giremeyeceğe benziyor. Av sezonu açılmasına rağmen fiyatlarda beklenen düşüşün olmaması tüketicileri üzerken, balık esnafı da bu yıl denizden umduğu verimi alamamaktan yakınıyor.
Sezonun açılmasına rağmen yazın yaptıkları satış rakamlarını yakalayamamaktan yakınan balıkçılar, “Bu yıl erken başlayan olumsuz hava şartları, balıkların derin denizlere gitmesine sebep olduğu gibi balık avlamayı da zorlaştırdı.
Balık az olunca fiyatlarda ister istemez yüksek oluyor. Halkın alım gücünün giderek azalması, balık tüketimini de azaltıyor. Balığın en ucuz olduğu dönemde bile vatandaş balık alamazken, şimdi alması daha da zorlaştı. Bu durum bizim işleri de çok olumsuz yönde etkiledi. Daha önceleri bol balık tüketen müşterilerimiz bile, artık tane ile balık alır hale geldi” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler.
Balıkçı esnaf bu yıl en çok tüketilen balık çeşidinin ise çupra, levrek ve gümüş olduğunu söyledi. Birçok vatandaş ise yaşanan ekonomik sıkıntılardan sonra, balığın lüks tüketim maddesi haline gelmesinden yakınarak, “Daha önce sofralarımızı süsleyen balığı, şimdilerde ise sadece özel günlerde alır hale geldik. Bir taraftan balığın yüksek fiyattan satılması, diğer yandan da alım gücümüzün azalması bizi daha ucuz olan gıdalara yönlendiriyor” ifadelerini kullandılar

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir