İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balık pazarında özlenen hareketlilik…

1 Eylül tarihinden itibaren balık av sezonunun başlamasından itibaren ülke genelinde olduğu gibi Antakya’daki Balık pazarında da gözle görülür bir hareketlilik yaşanmaya başlandı.
 
 Uzun süreden beri satışlarda sıkıntı çektiklerini belirten balıkçı esnafı, av sezonunun başlamasıyla birlikte bolluğun başladığını, fiyatlarda hatırı sayılır bir düşüş yaşandığını, bunun sonucunda da özledikleri hareketliliği yaşamaya başladıklarını bildirdi.
 
15 Eylül tarihinden itibaren trol ile avlanmanın da başlayacağını ve hareketliliğin daha da artmasını beklediklerini söyleyen balıkçı esnafı, vatandaşların ilgisinden memnuniyetini ifade etti.
 
 Hafta da iki öğün balık tüketin …
 
Yapılan araştırmalar sonucunda balık yemenin sağlığa faydalarının tescillendiğini belirten balıkçı esnafı, vatandaşların haftada 2 defa balık tüketmesinin önemine dikkat çekti. Uzmanlar da, balıktan alınacak omega-3 yağının sağlığa büyük faydaları olduğunu vurguladı. Araştırmalar, balık yemenin kalp hastalıklarından ölüm riskini yüzde 36 oranda azalttığını ortaya koydu. Ayrıca omega-3, anne karnındaki bebeğin ve küçük çocukların beyin gelişimini olumlu etkilediğinde hamilelere ve annelere balık yemeleri tavsiye ediliyor. Yağlı balığın daha fazla omega-3 içermesi nedeniyle de sağlığa daha yararlı olduğu çalışmadan çıkan bir başka sonuç. Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için hafta iki öğün balık yenmesini tavsiye ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir