İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balıkçılardan ‘Vira bismillah’…

Hatay’ın ıskenderun ilçesinde ekmeğini denizden çıkardan balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı. Bugün gırgır tekneleri, 15 Eylülde ise trol tekneleri av sezonunu açacak.
 
 ıskenderunlu balıkçı esnafı yeni av sezonundan umutlu olmalarına rağmen, deniz şehri olan kentte balık kültürünün oldukça zayıf almasından dert yanıyor. şevval Balıkçılık sahibi Veysi Akagündüz, deniz şehrinde balık kültürünün az olması nedeniyle insanların balık yemediğini kaydetti.
 
 Balıktaki gıdanın özellikle insan vücuduna ve beyin hücrelerine çok iyi geldiğine vurgu yapan Akagündüz, “Japonlar her öğün balık yiyorlar. Balıktaki besin et ve tavuğa oranla daha yüksektir. Ancak bizim şehrimizde maalesef et ve tavuk daha çok rağbet görüyor.” ifadesini kullandı.
 
ıskenderun Su ürünleri Kooperatif Başkanı Nihat Beyazıt ise balıkçılar olarak yeni av sezonundan umutlu olduklarını belirtti. Beyazıt, “Geçtiğimiz yıllarda yaşanan talihsiz olaylar balıkçı esnafını olumsuz etkiledi. Ancak bu yıl balıkçılar olarak umutluyuz. Balıkçı tekneleri bakım onarımdan geçirildi ve teknelerin çoğu denize indirildi” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir