İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Barış hemen şimdi…

CHP ve ışçi Partisi tarafından desteklenen “Barış ve Kardeşlik” şöleninin yapılmasına Hatay Valiliği tarafından izin verilmeyince ilimizde ilk defa olaylar çıktı. Hataylı barışsever gençlerle,
polisi karşı karşıya bırakan olaylardan vali M. Celalettin Lekesiz’ i sorumlu tutan vatandaşlar yaşananların Antakya’ ya yakışmadığını dillendiler. Olaylar nedeniyle Hatay’ a Adana, Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ tan takviye polis ekipleri geldi.

+++++++++++++++++++++

Mersin’ den Hatay’ a “Barış ve Kardeşlik” şölene katılmak için gelen CHP milletvekili ısa Gök ile Hatay milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl’ ün de aralarında bulunduğu grubun basın açıklaması yapmasına izin verilmedi. Hatay ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ın tüm uyarılarına rağmen grup basın açıklamasında ısrar edince yaklaşık 2000 kişilik gruba çevik
kuvvet ekipleri müdahale etti.

++++++++++++++++++++++++++

Valilik tarafından izin verilmeyen “Barış ve Kardeşlik” şölende olaylar çıktı. Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve biber gazı ile yapılan müdahale sonrasında yaklaşık 500 kişilik grup Uğur Mumcu alanında tekrar toplanarak yol güzergâhındaki panzerleri taşladı. Yaşanan
arbedede 5 kişinin gözaltına alındığını duyan yaklaşık 100 kişilik grup ise
Armutlu Mahallesi’ nde yola çöp konteynerleriyle barikat kurarak eylem
başlattı.

+++++++++++++++++++++

“Barış ve Kardeşlik” şöleni sonrasında akşam geç
saatlerde çöp konteynerlerini ateşe veren küçük bir gruba polisin müdahalesi
sert oldu. Armutlu Mahallesi’ nde Savaş karşıtı sloganlar atan guruba müdahale
esnasında sivil halk -,gösterici ayırımı yapmaksızın polisin etraftaki esnafa
dâhil, evlere bile biber gazı sıkması tepkiyle karşılandı. Biber gazından en çok
nasibini alan basın mensupları oldu.

+++++++++++++++++++++++++
CHP ve ışçi Partisi tarafından desteklenen “Barış ve Kardeşlik” şöleninin ardından çıkan olayları yatıştırmak için akşam saatlerinde Armutlu Mahallesi’ ne gelen Milletvekilleri Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz gruptan dağılmasını isterken grup olaylarda gözaltına alınan 5 kişinin
serbest bırakılması halinde eylemlerine son vereceğini duyurdu. Olaylar sonucunda 4 polis aracı zarar görürken 5 kişi gözaltına alındı, 2′ si polis 4 kişi de yaralandı.

+++++++++++++++++++++++++++++

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, kentteki izinsiz gösteriyle ilgili olarak “ızinsiz eylemden dolayı müdahaleler sonucunda il genelinde olaylar tamamen sona erdi. Kısmen Samandağ ilçemizde bir olumsuzluk oldu.Yapılan müdahalenin ardından o da sona erdi. ılimiz genelinde yaşanan bir sorun yok” dedi. Vali Lekesiz, vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti.

ışçi Partisi’nin düzenlediği ‘Türkiye-Suriye kardeştir, Savaş’a Hayır’ şöleninde yaşanan olaylar Hatay halkı arasında ciddi anlamda rahatsızlık yarattı.
 
Doğuş Okulları önünde toplanma alanı gösterilmesine rağmen, Atatürk Park’ında toplanan kalabalığa seslenen ışçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri özbey, şölenlerinin yasaklanmasını eleştirdi.

Konuşmasında, Amerikanın uşağı PKK’nın kahraman Türk Askerleriyle, kahraman Türk Polislerini şehit ettiğine vurgu yapan Hasan Basri özbey, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın
BOP eş Başkanı sıfatını taşımasına tepki gösterdi.
Hasan Basri özbey’in konuşmasından sonra, Polis göstericilerin dağılması uyarısında bulundu.
Bir grup göstericinin Polis’in dağılma uyarısının tersine hareket etmesiyle birlikte, birden yaşanan arbedeye CHP Milletvekilleri Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl ile Mersin Milletvekili ısa Gök müdahale etti.

Mersin Milletvekili ısa Gök, Türkiye’nin 81 vilayetinin savaş istemediğine vurgu yaparken, barış sloganlarından sonra dağılacaklarını belirtirken, toplanan kalabalığın ‘Vali istifa’ sloganını atmasıyla ortalık birden karıştı.

Göstericilerle Polis arasında yaşanan arbedeye, Polis biber gazıyla müdahale etti.
Atatürk Parkı’ndan Armutlu ve şükrü Güçlü köprüsüne doğru kalabalığın yönelmesiyle Polis, bu kez Akdeniz Hastanesi, şükrü Güçlü Köprüsü ile Uğur Mumcu bulvarında toplanan kalabalığı yine biber gazıyla dağıtma eylemini sürdürdü.

Yaklaşık bir saat süren kargaşadan sonra, yaşanan olaylar Hatay halkı arasında ciddi rahatsızlık yaratırken, birçok vatandaş, ‘Biz Hatay olarak savaş istemiyoruz. Savaş’ı protesto edelim derken, kendimizi savaş alanında gördük’ serzenişlerinde bulundular.

HöşGöRü KENTı HATAY’DA BU OLAYLAR OLMAMALI!

çatışma haberlerinin birden il genelinde yayılmasıyla birçok vatandaş gazetemize telefon ederek yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

Hoşgörü kenti Hatay’da bu olayların yaşanmaması gerektiğini savunan vatandaşlar, ‘Savaş’ı protesto etmek isterken, savaş’ı yaşamamalıydık. Hatay halkının kardeşliğini asla kimse bozamaz. Provokatörlere de asla fırsat verilmemesi gerektiği gibi, Polis’in de hoşgörü çerçevesinde hareket etmesi en büyük dileğimizdir’ temennisinde bulundular.

Yaşanan olaylar sonrasında 2 polis memuru ile 2 sivil vatandaşın yaralandığı, hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenilirken 2 polis aracının da zarar gördüğü kaydedildi.

++++++++++++++++++++++++++++

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir