İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Barış için Demokratik çözüm…

Antakya Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Servet Kavukoğlu, “Antakya Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak Barış Girişimini destekliyor ve şiddete son verilmesi, akan kanın durması, anaların ağlamaması için bu fırsatın değerlendirilmesini talep ediyoruz” dedi.
 
Kavukoğlu yaptığı açıklamada, ”ülkemizde yıllardır süren bir savaş ve bu savaşın sonucunda ocağı sönen binlerce aile, yavruları ölen gözü yaşlı anneler… Yakılan, yıkılan köyler… Bir yandan uzun yıllardır kardeşçe yaşayan insanların demokratik ve kültürel talepleri görmezden gelinirken, farklı ülkelerdeki insanlara yapılan benzer uygulamalar karşısında kabaran milli duygularla hamasi söylemler… Ama yanı başındakini görmeyen gözler.
 
Bu sorunu şiddetle çözme inadı ile kaybettiğimiz uzun yıllar ve binlerce can. ABD-ısrail vb. emperyalist-siyonist ülkelere akıtılan milyarlarca dolar. 25 yıldır bıkmadan, usanmadan karşılıklı sıkılan kurşunlar, patlatılan mayınlar-bombalar, sınır ötesi operasyonlar… Akan kandan çıkarı olanların dışındaki herkes şiddetin ve savaşın çözüm olmadığı gerçeğini açıkça görmekte ve yüksek sesle dillendirmektedir.
Ancak akan kandan hem siyaseten hem de değişik şekillerde nemalananlar barış sözcüğüne dahi tahammül edemiyor” açıklamasında bulundu.
“Bizler yıllardır bu sorununun “Barış” ile çözülmesi, silahların susması, şiddete son verilmesi gerektiğini söyledik” diyen Kavukoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü :”Her iki tarafa da şiddete son verme, akan kanı durdurma çağrısı yaptık. ölen bütün gençlerin bizim gençlerimiz olduğunu, ağlayan annelerin bu vatanın anneleri olduğunu söyledik. Fakat şiddette ısrar edildi. Sırf birkaç oy daha alabilmek için toplumu birbirine düşman edecek söylemler söylendi. Ne var ki bunlar sorunun çözümüne katkı sağlamadı. şimdiye kadar çözüm noktasında adım atılmadığı gibi “Barış” talep eden insanlar üzerinde baskı uygulandı, tutuklamalar yaşandı. Yargılandı.Ancak içinde bulunduğumuz günlerde AKP Hükümetinin ortaya attığı “Demokratik Açılım” adı altında -her ne kadar içeriği belli olmasa da- “Kürt Sorunu” nu demokratik yollarla çözmeyi amaçlayan bir girişim var. Bu girişimin altı doldurulmalı; akan kan durdurulmalıdır. Eğer AKP Hükümeti bu konuda samimi ise gecikmeden atacağı adımları deklare etmeli, konunun muhatapları ile görüşerek çözüm yönünde adımlar atmalıdır.
Bugün bu amaçla ülke dışından “Barış ve Demokratik çözüm Grubu” adlı bir grup yurda girmiştir. Yarın bu grubu destekler nitelikte Avrupa’dan da bir grup gelecektir. ıçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay’ ın açıklamasına göre gelenlerin sayısı 150 civarında olacaktır. O zaman AKP Hükümetine düşen uzanan barış elini havada bırakmamaktır. Barış için bir adım daha atarak uzanan bu eli sıkmak ve akan kanı durdurmak için, barış için olmazsa olmaz koşullardan biri olan silahları susturmaktır.
 
Bizler Antakya Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak Barış Girişimini destekliyor ve şiddete son verilmesi, akan kanın durması, anaların ağlamaması için bu fırsatın değerlendirilmesini talep ediyoruz”.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir