İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başarının Ödülü…

Hatay’da, METEF Eğitim, Bilim ve Kültür şenlikleri ile sportif faaliyetler ve bilimsel proje yarışmalarında dereceye giren öğrencilere düzenlenen törenle teşekkür belgeleri verildi. Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, herkesin cehalette mücadelenin askeri olması gerektiğini belirtti.
 
 
Hatay’ın 81 il içerisinde 9 bin 218 projeyle Türkiye birincisi olduğunu ifade eden Lekesiz, ”Türkiye birincisi olan ilk 50 proje arasında da kentimizdeki öğrencilerin yaptığı çalışmaların da yer alması bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Emsallerine göre güzel projeler yapan ve Türkiye birinciliği gibi önemli dereceler elde eden bu öğrencilerimizin başarılarını karşılıksız bırakmamak ve ödüllendirmek gerekiyor.
 
 
Bu sayede benzeri çalışmalar dalga dalga yayılır. Hepimizin cehaletle mücadelenin askerleri olmamız gerekiyor. Kalkınmanın amacı ve aracı olan insan kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım.”
 
 
 
Lekesiz, iyi yetişmiş insan gücü ve kaliteli bir eğitimle kalkınmanın sağlanabileceğini, bu konuda herkese büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.
 
 ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da, amaçlarının ülkenin ihtiyaç duyduğu geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklara sahip çıkmak olduğunu kaydetti. Anaokulundan üniversiteye kadar sahip olunan 25 milyon gencin en büyük zenginliklerden biri olduğunu vurgulayan Tulmaç, yenilikleri takip ederek çağın eğitim araçlarının verimli ve etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.
 
 
 
Konuşmaların ardından Dünya Orman Yılı etkinlikleri kapasımda Milli Eğitim Bakanlığı Dış ılişkiler Genel Müdürlüğü ve PTT Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen ”ormanları korumanın neden önemli olduğu” konulu yarışmada Türkiye birincisi olan ıskenderun Mişat Paşa ılköğretim Okulu öğrencisi Fatma Reyyan Köroğlu, yazdığı mektubu okudu.
 
 
 
Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı ile TüBıTAK tarafından düzenlenen ”Bu Benim Eserim Matematik Fen Bilgisi Proje Yarışması”nda biyoloji dalına hazırladıkları ”Deniz yosunundan biyodizel araba yakıtı elde etme projesi” ile Türkiye birinciliğini elde eden ıskenderun Atatürkçü Düşünce ılköğretim Okulu öğrencileri Suat Sapmaz ve Ufuk Kaya, çalışmalarının sunumunu gerçekleştirdi.
 
 
 Projelerin sunumunun ardından Vali Lekesiz, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım başarılı olan öğrencilere teşekkür belgeleri ile çeşitli hediyeler verdi.
 
 
Yazdığı mektupla Türkiye birincisi olan Köroğlu’na ayrıca PTT Genel Müdürlüğü tarafından 3 bin TL ödül verildi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir