İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başbakan yeni derslikler açtı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, miting, inceleme ve açılışlara katılmak için bulunduğu Hatay’da, Vali Lekesiz’i makamında ziyaret ederek kent hakkında brifing aldı. Ziyaret basına kapalı yapıldı.
 
Ziyarete, ıçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Eğitim Bakanı Nimet çubukçu, AK Parti Hatay milletvekilleri ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve kentin işadamları diğer yetkililer katıldı. Başbakan Erdoğan, daha sonra Hatay’da şehit Süleyman Yılmaz Lisesi, şehit ömer Faruk Adaş ılköğretim Okulu ve şehit Mustafa Dolunay Anaokulu ile Hatay’ın ilçelerinde bulunan toplam 15 okulun resmi açılış törenine katıldı.
 
330 dersliğin açılışını yaptı… Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, bugün açılışı yapılan okullarda toplam 330 derslik bulunduğunu ve bu okulların 23 milyon TL’ye mal olduğunu bildirdi. Erdoğan, ”Tüm bunlar insanımızın hayat standardını yükseltecek, cehaletle mücadelede bizi başarılı kılacak adımlar” dedi. Türkiye’nin kalkınması için AK Parti Hükümeti’nin 4 temel unsur konusunda adımlar attığını kaydeden Erdoğan, bu alanların adalet, sağlık, eğitim ve güvenlik olduğunu söyledi.
 
ınsanca sağlık hizmeti…
 
Hükümet’in bu alanlarda attığı adımlardan örnekler veren Erdoğan, ”Sağlıkta Türkiye’nin dört bir yanında hastanelerimizde artık insanca sağlık hizmeti veriliyor, tedaviler gerçek-leştiriliyor. Hastanelerde koğuş sisteminden tek odalı, çift odalı banyolu tuvaletli odalara geçiş yaptık. ön-ceden böyle bir sistem yoktu. Sağlam girseniz hastane-lerden hasta çıkardınız. Böyle bir durum vardı. Ama şimdi sistem değişti. Vatandaşlar tedavinin yanı sıra ilaçlarını da çok rahat bir şekilde alıyor” dedi.
 
öğrencilere destekleme…
 
ılköğretimde erkek öğrencilere 20, kız öğrencilere 25 lira, aynı şekilde orta öğretimde erkek öğrencilerE 35 lira, kız öğrencilere de 45 lira destek verdiklerini anlatan Erdoğan, ”Bu yardımı, bu desteği anneye veriyoruz, babaya değil. ışte kadın-erkek eşitliğinin istismarını yapanlara söylüyorum. Bak bu sadece bir tanesi. Biz burada anneyi ön plana çıkarırken şefkatte anne, babaya göre daha farklı olduğu için bu adımı, bu tercihi yapıyoruz, istismarını değil. Cennet annelerin ayakları altına boşuna konmadı. Kadın-erkek fırsat eşitliği diyoruz. Haklar konusunda eşitlik diyoruz. Yoksa fiziki eşitlikten bahsetmiyoruz. Kadın-erkek fiziki olarak hiçbir zaman eşit olamaz. Bu mümkün değil. Mümkün olur mu? Erkek erkektir, kadın kadın. Ama bunlar birbirinin tamamlayıcısıdır. Her ikisi bir arada olduğu zaman birbirini tamamlar ve o zaman aile meydana gelir” dedi.
 
Okulu inceledi…
 
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet çubukçu, ıçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ömer çelik, TOKı Başkanı Erdoğan Bayraktar, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve milletvekilleri ile kurdele keserek okulların ortak açılışını yaptı. Erdoğan, 3 okula ismini veren şehitlerin ailelerine de plaket takdim etti. Erdoğan, açılışın ardından şehit ömer Faruk Adaş ılköğretim Okulu’nda incelemelerde bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir