İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başbakan’a Nobel Ekonomi Ödülü…

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’deki işsizlik sorununun çözümünü ”Her biriniz bir kişi fazla alsanız, bu iş çözülür” diyerek iş dünyasına havale ettiğini öne sürerek, ”Bu çok önemli bir tez. Ben, buradan, Sayın Başbakan’ı, önümüzdeki yıl Nobel ekonomi ödülüne aday olarak öneriyorum” dedi.
 
Baykal, CHP TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmaya, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde nişan töreni yapılan eve düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle duyduğu üzüntüyü ifade ederek başladı.
 
”Bir katliam gerçekleştirdiğini” belirten Baykal, olaydan üzüntü duyduğunu, düğün vesilesiyle bir güzellik yaşanırken böyle bir katliama teşebbüs edilmesinin anlaşılır gibi olmadığını söyledi. Baykal, olayın sorgulanması gerektiğini, ”cahillik” denilerek geçiştirilemeyeceğini belirtti.
 
ışin içinde siyaset ya da terör olup olmadığının henüz bilinmediğini ifade eden Baykal, Mardin’in, barış, sevgi ve uyumun en güzel örneklerinden birisi olduğunu kaydetti. Baykal, olayın iç yüzünün bir an önce ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, CHP’nin de 4 milletvekilinden oluşan bir heyeti Mardin’e gönderdiğini söyledi.
 
-”EKONOMı, RüZGARA KAPILMIş YAPRAK GıBı”
 
Baykal, ”Geçen hafta teröre 11 şehit verdik, ekonomiye de 11 şehit verdik” diyerek, ekonomik kriz nedeniyle aralarında sanatçı, iş adamı ve babaların bulunduğu saygın kişilerin intihar ettiğini kaydetti. ”Bunun, acı, ibret alınması gereken bir tablo” olduğunu anlatan Baykal, güven veren orta vadeli bir ekonomik program ilan edilemediğini, iş başındaki kadronun ekonomik krizi ”anladığı, kavradığı ve kontrol altına almakta olduğu” izlenimi yaratılamadığını ileri sürdü. Baykal, ekonominin, sonbaharda rüzgarlara kapılmış bir yaprak gibi sahipsiz sürüklendiğini iddia etti.
 
CHP lideri Baykal, geçen yıl sonbaharda ”Türkiye, kriz dönemine giriyor, derhal tedbir alınması gerekir” dediklerini, ancak kimsenin aldırmadığını ifade ederek, aylar sonra ekonomide daralmanın başladığını, fabrikaların kapandığını, çek ve senetlerin dönmez olduğunu, ekonominin büyük bir kuşatmanın altında sıkıştığını savundu.
 
-”SOFRADAKı EKMEK UFALIYOR”
 
Enflasyon rakamlarının dün açıklandığını anımsatan Baykal, şöyle konuştu:
”Artık enflasyon yerlerde sürünüyor. Aslında bu memnuniyet verici olması gereken bir tablodur. özellikle üretici fiyatlarına baktığınız zaman, ilk kez Türkiye’de üretici fiyatları düşmeye başlamıştır. üretici artık, geçmiş fiyatlarla üretim yapamaz hala gelmiştir. Bu sevindirici bir tablo olarak değerlendirilemez. Bunun içinde bir alarm, bir deflasyon uyarısı vardır. Enflasyon kötüdür, onunla mücadele etmek lazımdır ama enflasyon kadar, hatta ondan da kötü olan bir başka dert deflasyondur. Deflasyon hazırdan yemedir. Artık ekonominin küçülmeye başlaması, sofradaki ekmeğin ufalmaya başlamasıdır. Bu tablo Hükümeti etkilemelidir.”
 
-”ıSTıHDAM üZERıNDEKı VERGı YüKü DüşüRüLSüN”
 
Başbakan Erdoğan’ın, CHP’nin ekonomik krize karşı önerdiği önlemlere tepki gösterdiği, bazılarını geç uygulamaya koyduğunu anlatan Baykal, uygulamadığı çok önemli bir önlem olduğunu, bunun altını çizmek istediğini söyledi. Baykal, Türkiye’de istihdam üzerindeki yükün çok fazla olduğunu, bunun düşürülmesi gerektiğini belirterek, ”Türkiye’de insan çalıştırdığınız için ödediğiniz vergi yükü, dünyadaki ülkelerin tamamımdan fazladır. OECD içinde en yüksek düzeyde çalışan insan üzerinde mali yük, Türkiye’de var. Biz, bir anlamda adam çalıştırmayı, istihdam etmeyi, bir insana iş vermeyi, mali açıdan caydırıcı olacak düzeyde ağır vergi uygulaması yapıyoruz. Bunun sonucu, yatırımdan kaçınmadır, kalkınmayı engellemedir, büyümeyi güçleştirmektir. Bizim, en çok buna ihtiyacımız var” diye konuştu.
 
ıktidarın, Hazine’ye para bulma endişesiyle gerekenin ötesinde bir mali yükü, çalışanlara yüklediğini ileri süren Baykal, bunun, uzun vadede doğru olmadığını kaydetti. Yatırım ve üretim yapılmasının teşvik edilmesini isteyen Baykal, olmayan istihdamın vergisinin peşine düşülerek bir yere gidilemeyeceğini belirtti. Baykal, ”Kriz döneminde ilk yapılacak iş, bütün dünyanın yaptığı iş, üretimi kolaylaştırmak, üretimin önünü açmak, ona fırsat, teşvik vermek. Bunun yolu da eskisi kadar yüklenme, daha az yüklen. ındiriver biraz, 10 puan indiriver” dedi.
 
-”1 MıLYON 300 BıN KışıYE ış” TARTIşMASI-
Başbakan Erdoğan’ın, TOBB Genel Kurulunda iş dünyasına, ”1 milyon 300 bin üyeniz var. Her biriniz bir kişi çalıştırsa, 1 milyon 300 bin kişiye iş çıkar ve işsizlik yenilir. Niye yapmıyorsunuz?” diye seslendiğini ifade eden Baykal, şunları söyledi:
 
”Yani Türkiye’deki işsizlik sorununun çözümünü böylece iş dünyasına havale etti. ‘Her biriniz bir kişi fazla alsanız, bu iş çözülür’ dedi. Bu çok önemli bir tez. Ben, buradan Sayın Başbakan’ı, önümüzdeki yıl Nobel ekonomi ödülüne aday olarak öneriyorum. Bütün dünya işsizlikten kırılıyor. Bunun çaresini ABD, Avrupa, Japonya, çin bulamadı, Başbakan buldu. ‘Bir kişi daha çalıştırın, olsun bitsin’ diyor. Yani ekonomik rasyonalite kaybolmuş ekonomik tahlil yapılırken… Bu iş, bu kadar kolaysa hiç durmayalım. Hatta ben diyorum ki ‘Bir kişi alıyorlarsa iki kişi alıversinler.’ Böylece sadece Türkiye’deki işsizliğe değil, Avrupa’daki işsizliğe de çare olalım. Başbakan, bunu bir süre önce söyledi, tebessümle karşıladık, iyi niyetli öneri falan dedik… Baktık, takip ediyor. üç yıldır bunu söylüyor. Yanında bu işten anlayan bir kişi yok mu? Başbakan’ın yanında, ‘Sayın Başbakan, ayıp oluyor, mahcup oluyoruz, bu lafı kaldırın’ diyecek kendine güvenen, iktisat bilen kimse yok mu?
 
ışsizlikle mücadele edeceksen, sen, işçi çalıştıran işverene, eli öpülmesi gereken, alnından öpülmesi gereken, bu ortamda çok cesur, yararlı iş yapan insana, ‘bir kişi daha al’ diyeceğine, onun yükünü biraz indiriver. ışte bak, o zaman görürsün. O, 1 işçinin yanına 2’inci, 3’üncü bir işçiyi o zaman zaten alır. Senin görevin, ona buna rica etmek değil, onu bunu doğru adım atar çerçevenin içine yerleştirmek, o çerçeveyi doğru tarif etmek. Yapman gereken o.”
 
Baykal, Başbakan Erdoğan’ın, CHP’nin istihdamla ilgili önerisini kastederek, ”Bunu yaparsak dengeler bozulur” dediğini anlatan Baykal, ”Doğrudur ama senin görevin dengeleri önceden düzgün kurmaktır” dedi.
 
Erdoğan’a, ”Dengeyi doğru kur, ranttan al, yolsuzlukla mücadele et. Harcamalarını kıs” diye çağrıda bulunan Baykal, ıngiltere Başbakanı’nın uçak alma projesini bırakarak, kiralamaya yöneldiğini söyledi. Baykal, ”Sen niye düşünmüyorsun, bunu? Kendi uçağından kesmiyorsun, uçağında harcama yaparken denge bozulmuyor ama ‘üreticiye, işçiye kolaylık ver, sanayiciye yatırımcıya istihdam kolaylığı ver’ dediğimiz zaman, ‘denge bozulur’ diyorsun. Bunun haklı bir tarafı var mı?” diye sordu.
 
Baykal, Başbakan Erdoğan’ın kamu-özel sektör borçları ayırarak değerlendirme yaptığını ifade ederek, 270 milyar dolarlık kamu borcunun yanında, Türkiye’de 200 milyar dolar civarında da özel sektör borcu bulunduğunu söyledi. Türkiye’de borçları bir bütün olarak düşünmek gerektiğine işaret eden Baykal, işler sıkıntıya girince, hükümetlerin, ”O borç bizim borcumuz değil, özel sektörün” diye borçtan sıyrılamayacağını anlattı.
 
ıMKB’de işlem gören şirketlerin karlarının da 2008’in ilk çeyreğine göre 2009’un aynı döneminde azaldığına dikkati çeken Baykal, özel sektörde karlılığının düştüğünü söyledi.
 
Baykal, ekonomik tablonun sahiplenilmediğini, yeni hedefler ilan edilmediğini belirterek, herkesin kafasında bir belirsizlik bulunduğunu kaydetti. Baykal, ”Ekonomide, tutarsız bir tablo vardır. Bu böyle gidemez” dedi.
 
 
HABERTüRK

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.