İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başka Yer Yok Muydu?

CHP Hatay Milletvekili Eryılmaz, “Düşürülen uçağımızın eğitim amaçlı bölgeye gönderildiği ifade edilmiştir. ılişkilerimizin gergin olduğu Suriye’nin kıyılarının eğitim için seçilmiş olmasını doğru buluyor musunuz? Eğitim uçuşu için uygun başka bir yer bulunamaz mıydı?”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Av. Refik Eryılmaz 22 Haziran’da Malatya’da konuşlu 7.Ana Jet üssünden kalkan RF-4E Phantom tipi keşif uçağının havalandıktan 1,5 saat sonra Hatay’ın Güneybatısında Akdeniz açıklarında Suriye askeri unsurları tarafından düşürülmesiyle ilgili ortaya atılan iddiaların Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bir soru önerges sundu. 
 
 
 
Soru önergesinde, Uçağın düşürülme yeri ve şekliyle ilgili olarak Davutoğlu tarafında yapılan açıklamalarda uçağın uluslararası hava sahasında ve füze ile vurulmak suretiyle düşürüldüğü ifade edildiğini, ancak Suriyeli yetkililer tarafından yapılan resmi açıklamalarda uçağın Suriye Hava sahasında ve uçaksavar ateşiyle düşürüldüğünün iddia edildiğini hatırlatan Eryılmaz, “Gerek ulusal gerekse uluslararası basında uçağın bölgede bulunma amacı konusunda da çelişkili haber ve yorumların yer aldığını belirterek Dışişleri Bakanı Davutoğlu’ndan şu soruların yanıtlarını istedi:
 
 
 
“Uçağımızın uluslararası hava sahasında vurulduğuna dair elinizde radar görüntüleri olduğunu açıkladınız. Bu radar görüntüleri nereden elde edilmiştir?
 
 
 
Uçağımızın atılan füzeyle vurulduğu yönünde açıklamalarda bulundunuz. Ancak Suriyeli yetkililer uçağın füzeyle değil menzili 2,5 KM olan uçaksavarla vurulduğunu ifade etmişlerdir. Bu iddialarını ispat etmek için de düşen uçağa ait ve üzerinde uçaksavar mermi izlerinin bulunduğu bir enkaz parçasını resmi bir tutanakla Türkiye’ye teslim ettiklerini açıklamışlardır. üzerinde uçaksavar mermisi izi bulunan uçağa ait enkaz parçasının resmi bir tutanakla Türkiye’ye teslim edildiği yönündeki iddiaları doğru mudur? Bu konuda neden kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmamıştır?
 
 
 
Düşürülen uçağımızın Suriye hava sahasını 5 dakika süreyle ve yaklaşık 75 km boyunca ihlal ettiği yönündeki iddialar doğru mudur?
 
 
 
Bazı basın ve yayın organlarında, Uçağın NATO tarafından Suriye hava savunma sistemini denemek için bölgeye gönderildiği yönünde iddialar yer almıştır. Bu iddialar doğru mudur?
 
 
 
Düşürülen uçağımıza o bölgede çalışma yapma görevi kim ya da kimler tarafından verilmiştir?
 
 
 
Suriye Dışişleri bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, olayı incelemek ve araştırmak üzere her iki ülkeden oluşan ortak bir askeri komisyon kurulması teklifini Türkiye’ye ilettiğini ifade etmiştir. Gerçekten böyle bir öneride bulunulmuş mudur? Bu öneriye nasıl bir cevap verilmiştir?
 
 
 
Bakanlığınız tarafından yapılan açıklamada düşürülen uçağımızın eğitim amaçlı bölgeye gönderildiği ifade edilmiştir. ılişkilerimizin gergin olduğu Suriye’nin kıyılarının eğitim için seçilmiş olmasını doğru buluyor musunuz? Eğitim uçuşu için uygun başka bir yer bulunamaz mıydı? Eğitim uçuşu yapmak üzere bölgede bulunan uçağımızın Suriye hava sahası içerisinde kıyıya sadece bir kilometre mesafede ve 70-80 Metre gibi çok alçaktan uçuş yapmasını nasıl açıklıyorsunuz? Radara yakalanmamak için böyle uçuş pozisyonu alındığı iddiaları doğru mudur? 
 
 
 
Saldırı anında düşürülen uçağımızın yanında ona eşlik eden başka bir ülkenin bayrağını taşıyan bir savaş uçağının daha bulunduğu o uçağın da saldırıya maruz kaldığı ancak isabet almadan bölgeden uzaklaştığı yönündeki iddialar doğru mudur?
 
 
 
Hatay ili Antakya merkez ilçeye bağlı Kisecik köyü tepe mevkiinde NATO’ya ait bir radar üssü bulunmaktadır. Bu radar üssünün Akdeniz’in güvenliğini sağlamak ve bütün Ortadoğu’yu dinleme gözetleme işlevi olduğu bilinmektedir. Söz konusu radar üssü olay yerine çok yakın bir konumdadır. Olayın bütün görüntü ve diğer ayrıntılarının radar üssünden takip edilmiş ve kaydedilmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Bu radar üssünden olaya ilişkin görüntü ve konuşma kayıtları istenmiş midir? ıstenmemiş ise istemeyi düşünüyor musunuz? Bu kayıtlar ve görüntüler elde edildikten sonra kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?
 
 
 
Kisecik köyü tepe mevkiindeki NATO’ya ait radar üssünden elde edilen görüntü ve diğer ses kayıtlarının kriptolu bir şekilde önce Pentagon’a iletildiği ve Pentagon tarafından bunların çözümünün yapılmasından sonra Türkiye’ye iletildiği iddia edilmektedir. Uçağımızın düşürülmesi olayı ile ilgili ABD tarafından Türkiye’ye herhangi bir bilgi iletilmiş midir?
 
 
 
Uçağımızın düşürüldüğünün 4 saat sonra açıklanmasının sebebi nedir? Kisecik radar üssünde bilgi paylaşımı konusunda herhangi bir sorun yaşanıyor mu?
 
 
 
Yaptığınız açıklamada düşürülen uçağımıza hiçbir uyarının yapılmadığını ifade ettiniz. Ancak başbakanın parti grup toplantısında yaptığı açıklamasında uçağın Suriye hava sahasını ihlal ettiğini ve uçağın bu nedenle ihtar edildiğini bu ihtar neticesinde de Suriye hava sahasını terk ettiğini ifade etmiştir. Bu beyanlardan hangisi doğrudur? Bu çelişkili beyanların sebebi nedir?”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir