İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başkan Festival’i anlattı…

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen 23 Temmuz Antakya Kültür ve Sanat Festivali çerçevesindeki konser programlarına katılacak olan ünlü sanatçıların isimleri halk arasında merak edilirken Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş vatandaşların bu merakını giderecek açıklamayı yaptı.
 
Başkan Savaş, bu yıl ünlü sanatçı getirtmeyeceklerini söyledi ve “ünlü sanatçılara harcanacak parayı mahalle etkinliklerine ayırdık” dedi. Hatay’ın Anavatana katılışının 70. yıldönümü münasebetiyle bu yıl düzenlenecek olan 23. Antakya Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinde geleneksel hale getirilen konser programlarında Antakyalılar bu yıl ünlü bir sanatçı ile coşamayacak Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş, bütçeden önemli bir pay ayırarak tek sanatçı getirmek yerine festivaldeki etkinlikleri Antakya genelindeki tüm mahallelere yaymayı amaçladıklarını söyledi.
 
 
Antakyalılar bu yıl festival etkinlikleri kapsamında mahallelerde düzenlenecek olan etkinliklerle festival coşkusunu yaşayacak. Mahalle etkinliklerinde yerel sanatçıların yanı sıra gösteri ekipleri de yer alacak. 23 Temmuz Antakya Kültür ve Sanat Festivalinin ana programı henüz netleşmese de Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş bu festivalin tüm Antakya genelinde rahatça kutlanabilmesi amacıyla bir program hazırlamaya çalıştıklarını, belirli bir alanda düzenlenecek olan konser programlarına halkın katılımını rahatça sağlanamaması olasılığını göz önünde bulundurdukları için bu yıl yüksek meblağlarda sanatçılar getirmek yerine bu sanatçılara harcanacak maddi imkânı Antakya’daki mahallelerde düzenlenecek olan etkinliklere aktaracaklarını söyledi. Festivalde sportif etkinliklere de ağırlık verilecek Başkan Savaş, etkinliklerde kapsamın geniş tutulacağını ve bu yıl sportif aktiviteleri arttırmak istediklerini söyledi.
 
Hatay’ın Anavatan’a katılışının 70. yıldönümü münasebetiyle hazırlanmakta olan 23 Temmuz Antakya Kültür ve Sanat festivali etkinlik programları hakkında kısa bilgiler veren Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş her yıl etkinlik kapsamı içerisinde yer alan Satranç Turnuvalarının genişletilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Başkan Savaş, bu yıl Türkiye Satranç şampiyonasının Antakya’da yapılması için girişimlerde bulunduklarını belirterek bu şampiyonanın 23 Temmuz Kültür ve Sanat Festivaline ayrı bir renk katacağını söyledi.
 
23 Temmuz Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen güreş müsabakalarının kapsamını da genişletmek istediklerini ifade eden Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş “ülkemizde nasıl Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile anılıyorsa ılimizde de Aba Güreşleri gibi kendimize has bir sporumuz var. Aba Güreşleri müsabakalarını bu yıl festival etkinlikleri kapsamına alıp genişletmek istiyoruz. Aba güreşleri müsabakalarımıza gerekirse Kırk Pınar Ağalarını ve güreşçilerini de getirmeye çalışacağız” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir