İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başkan festivali anlattı…

Hatay’ da yalnızca şok Grup Radyoları’ na konuk olan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; Hatay’ın anavatana katılışının 71. yıldönümünü kutladı. şok Grup Başkanı Tamer Kerimoğlu tarafından karşılanan Savaş; program öncesi radyolarımızın dinlenirlilik oranları ilgili bilgi aldı.
 
Canlı yayın ‘Konuşmaya Değer’ programına katılarak Hatay radyoları arasında şok Grup Radyoları’ nı tecih eden Belediye Başkanı Savaş; birlik ve beraberlik mesajları verdi. Hülya Nur Sert’in sunuculuğundaki programa dinleyiciler de katılım göstererek Başkan Savaş’ ı adeta soru yağmuruna tutu. Programa katılımdan memun olan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; festivali anlattı ve festivale katılımın çok yüksek olmasını istedi.
 
çok Yol Aldık…Başkan Savaş programda icraatlarına ilişkin yaptığı açıklamada ; Biz her şeyi araştırıyoruz, nasıl bir bilim adamı araştırma yaparsa biz de bilim adamıyız ve Antakya’ yı yarınlara nasıl taşırız diye araştırıyoruz. şimdiye kadar Antakya da ne yaptınız diye sorarsanız; 70 bin ton asfalt döktük, 29 bin metre alt yapı çalışması yaptık bunların hepsini 15 ayda yaptık benden önce 2500 metre alt yapı yaptılar bir yılda…
 
Eğer siz alt yapıyı iyi yapmazsanız üst yapıyı sağlam yapamazsınız bir kış geçtikten sonra asfalt içerden dağılıyor ne oluyor alt yapı yetersizliğinden üst yapı yap boz tahtasına dönüyor. Biz bütün alt yapı çalışmalarımızı planlı programlı yaptık yani bilmem kim usta şuraya şu kadar alt yapı döşedi bilmem , usta öldüğünde veya emekli olduğunda o alt yapıyı anlayacak kimse kalmıyor al sana yeni yap boz tahtası.
 
Böyle olmaz! Bizim projelerimiz gerek CD ortamında gerekse kağıt ortamında mevcuttur. Yani elli yıl sonra bile bu  işlerin nasıl yapıldığı anlaşılacak. Antakya’ da nereye ne uygunsa onun haritasını Türkiye’ nin en iyi mimarına yaptıracağız.
 
Antakya da turizmi canlandıracağız burada kafe enflasyonu yaratmak istemiyoruz restaurant enflasyonu yaratmak istemiyoruz otel enflasyonu istemiyoruz. Bunun için çalışmalarda bulunuyoruz, yani bir caddeye beş kafe yapılacak diyeceğiz altıncıya izin vermeyeceğiz.” dedi.
 
Arıtma sorunu devam…Belediyenin mahkemelik olan bir konusu vardı, ‘Arıtma Tesisi’ biz o konuda elimizden geleni yaptık ve şunu söyleyeyim o davayı da biz kazandık. Orada kokuyu yayan gaz hirojen sülfürdür onu engellemek için oraya blogger sistemi kurduk ardından oradaki sesin giderilmesi için hem içten hem dıştan yalıtım yaptırdık oradaki ses % 85 oranında engellendi. Oradaki pencereyi bile ters tarafa çevirdik bizim davayı kazanmamız oradaki sorunu görmezden gelmek değildir. Mesela bakın ben 16.07.2010 tarihinde gittim çevre bakanımız Mustafa öztürk ile görüştüm ve bizim arıtma tesisimiz eski ben Antakya’ya yenisini istiyorum dedim son teknoloji olanından, hayırlısı ile getirteceğiz onuda.
Birde şu otobüs durakları var altı üstü paslı duraklardı eskileri.şimdiyse modern durakları koyduk yerlerine. ızmir caddesine seyir terasları yapıyoruz sizlerde görmüşsünüzdür halkımız oraya gidecek pikniklerini yapacaklar. Gerekirse talep olursa oraya daha fazla seyir terası yapacağız.çevre temizlik kampanyası da başlattık o konunun ihalesi konusunda daha önce % 2 kırıma gidilmişti artık % 35 kırıma gitti. Bu sayede halkımızın parası tekrar halkımıza gidecek.
 
Doç. Dr. Lütfü Savaş 23 Temmuz kutlama mesajında şunları dedi;“Geçtiğimiz günlerde Hakkâri’nin çukurca bölgesi ve Van’ın Gürpınar ilçesi kırsal kesiminde, hain terör örgütünün saldırısı sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Ruhları şad Olsun. Hain terör örgütüne buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum ki asla başaramayacaksınız! çünkü bu ülkenin bir karış toprağı için kanını ve canını, gözünü kırpmadan feda edecek milyonlarca vatansever, bu vatanın bölünmez bütünlüğü için her şeyini vermeye hazırdır. O yüzdendir ki hain emellerinize hiçbir zaman asla ve asla ulaşamayacaksınız.Değerli Hemşerilerim;
 
Hatay’ımızın anavatana katılışı, savaş yoluyla anayurdundan koparılan bir halkın uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde verdiği mücadele ve iradenin bir göstergesidir. Medeniyetler beşiği Anadolu’muzun örnek bir manzumesini teşkil eden Hatay, Büyük Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde siyasi bir zafer olarak tarihe geçmiştir.
 
Hatay’ın anavatana katılışının 71. yılını 71 yıl önceki sevinç ve heyecanla kutlamaktayız. Bugün, dedelerimizin hiçbir karamsarlığa kapılmadan hürriyet yolunda sürdürdükleri mücadelelerinde haklılıklarının, anavatana bağlılıklarının ve birlik beraberlik tutkularının tecellisiyle Hatay’ın anayurda katıldığı Türk tarihi açısından oldukça önemli bir gündür.
 
23 Temmuz, memleketimizin topraklarını işgal edenlerin, Türkiye’yi bölmek ve parçalamak için uğraş verenlerin ve dedelerimize kurşun sıkanların milli irade karşısında tarihe gömüldüğü gündür.
 
1.dünya savaşından sonra Türk vatanında ilk işgal edilen yer olan Hatay, bu işgale silahla karşı koyan ve hürriyet uğrunda düşmana ilk kurşunu atan yerdir.
 
Türk milleti, tarihin her döneminde üstün bir sevgiyle vatan topraklarına sahip çıkarak, gerektiğinde canını ortaya koymaktan kaçınmamıştır. Büyük önder Atatürk’ün, ”Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesini kendine rehber edinen Türkiye Cumhuriyeti, bölge ve dünya barışının sürdürülmesine her zaman büyük özen göstermiş, ancak bağımsızlığından ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığından asla ödün vermemiştir. Hatay’ın anavatana katılması, bu kararlılık ve azmin önemli bir göstergesidir.
 
Bu anlamlı gün vesilesiyle, Hataylı hemşerilerimi kutluyor, Hatay’ın anayurda katılımını sağlayan başta Büyük önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’ i, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir