İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başkan Savaş soruları cevapladı…

HRT ‘ye konuk olan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Tüm Antakyalılara hayırlı ramazanlar dileyerek başladığı konuşmasına Asi Nehrinin ıslahıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Asi’ nin 2 yönlü değerlendirilmesi gerektiğini söyledi ve hem hijyen hem de görsel anlamda nehrin Antakya’ya hizmet edeceğini vurguladı. Başkan Savaş önceki peyzaj projesinin elektrik sarfiyatı nedeniyle çok israflı olduğu için yarı yarıya hayata geçirileceğini söyledi.
 
Belediye Başkanı Savaş; özetle konuşmasını şöyle sürdürdü; ” Valilikle ortak yürüttüğümüz projeler sırasında ıTü profesörleriyle çalışıyoruz ortaya çıkan raporlar doğrultusunda hareket ediyor trafik sorununa çözüm arıyoruz.”Kent ormanı projesini soran sunucuya; Başkan Savaş çizilen projeyle Habib-i Neccar dağına kadar peyzaj düzenlemesi yapılacağının altını çizdi. Konuşmasının birçok bölümünde Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Hatay valisi M. Celalettin Lekesiz’ e övgüler yağdıran Başkan Savaş; tüm bu projelerde yalnız bırakılmadığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Savaş konuşmasının devamında; dar gelirli vatandaşlar için toki evlerinin 2 oda 1 salon olarak depreme dayanıklı olarak inşa edilmeye devam ettiğini vurguladı. Toki yollarını yaptıklarını ve vatandaşları sevindirdiklerini söyledi.
 
Arıtma Tesisi çok eski…
 
Savaş Arıtma tesisinden etrafa yayılan pis kokulara ilişkin soruları cevaplarken; “Bu sorunu kucağımız da bulduk. Eşim bilirkişiydi ve sorunu çok iyi biliyorum. Tesisteki sorunları hem başkan olarak hem doktor olarak değerlendiriyorum. Kokuyu önleyici filtre çok ses çıkarıyordu bunu önledik Koku giderici sistemi kurduk. Kokuya sebep olan Hidrojen Sülfür’ ü çökertici çalışmalar yürüttük. Sistem eski olduğu için %85′ lik bir iyileştirme sağladık… Bunun önüne geçemeyiz. Artma tesisi kapasite olarak da zaten bize yetmiyor… Mutlaka daha modern bir arıtmaya ihtiyacımız var. ışte bunu yapabilirsek hepimiz rahatlayacağız. Modern Arıtma tesisi için çalışmalarımız sürüyor.”
 
Herkes Antakya’nın geleceğine katkı sunsun…
 
Saray caddesini trafiğe kapatacaklarını söyleyen Belediye başkanı, herkesin istediğini yapıyoruz. Bunu Perşembe 03-09-2009’da saat 11 ‘de basına açıklayacaklarını ifade etti.Kurtuluş caddesini mutlaka trafiğe kapatacağız. Tarihi dokuyu korumak için bunu yapmak zorundayız… Proje çalışmalarımız başlamak üzere…Kentsel dönüşüm çocuklarımızın lehine… Bunu halkımıza anlatacağız. Köprü Başına üst geçiti yapamayacağımız anladık Buralar geceleri uyuşturucu merkezi oluyor zaten mimari açıdan da bunu yapacak olanakta yok…Burs konusuna da değinen Başkan; CHP ‘nin Anayasa mahkemesine başvurusu nedeniyle hiçbir belediye Burs veremiyor dedi.
 
Sümerleri su basmasıyla ilgili kaçamak cevap…

En son Sümerler mahallesinde olası bir yağmurda evleri su basacağı yönündeki soruyu; bu sadece Sümerlerin değil tüm Antakya’nın sorunu, bu konuda proje ile Başbakan’a gideceklerini ve alt yapı güçlendirmesi ile sorunu çözeceklerini söyleyerek kaçamak cevap verdi…Oysaki Sümerler Mahallesi sakinlerinin sorunu şu şekildeydi:

” Asi Nehri’ nde Antakya Belediyesi işbirliği ile ıslah çalışması yapan DSı’ ye ait dozerlerin dağıttığı ve damperli kamyonlara yüklenen çöp birikintileri Arıtma Tesisi karşısına, Antik Park yanına döküldü. Nehir Kıyısında çok ciddi birikintilere neden olan aynı zamanda Asi Nehri’nin yatağını da daraltan bu uygulama çevre sakinlerinin endişeli bakışları arasında devam etti. 

SEL GELıYOR… DERS ALMAK LAZIM… 

16 Nisan’da Antakya’ da yaşanan sel afetinde bahse konu bölge yağmur sularının tahliyesini kısmen de olsa sağlamış, buna rağmen bölgedeki bir çok ev ve işyeri sular altında kalmıştı.Buna çözüm bekleyen mahale sakinleri “Selde uğradığımız zarar karşılanıp önlem alınacağına şuanki uygulamayla çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakılıyoruz.” şeklinde tepkilerini ortaya koydular. Hatırlanacağı üzere Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı açıklamada Asi Nehri için 2009 yılını “Temizlik-Bakım ve ınşa Yılı” ilan ettiklerini belirtmiş, Temmuz-Ağustos aylarında Asi Nehri’ndeki suyun tamamen çekilmesi halinde nehir tabanında oluşan balçık ve her türlü kirliliğin temizlenmesini ve kamyonlarla dışarıya taşınmasını planladıklarını, kaydetmişti. 

SEL ANTAKYA’ NIN KADERı OLMASIN! 

Asi Nehri’nden çıkartılan bu balçık ve lağım yığınlarının mahalle ortası sayılabilecek Sümerler Mahallesi; Antik Park yanına dökülerek ayrıca bir takım sağlık sorunlarına da davetiye çıkaracağına dikkat çekiyor.Uzmanlar bu tür artıkların mutlaka şehir dışında imha edilmeleri gerektiğine işaret ediyor. En ufak bir yağmurda sular altında kalmaktan endişeli olan mahalle sakinleri dökümün daha uygun yerlere yapılabileceğini hatırlatarak “Seçildiğimde Antakya’ yı mikroplardan arındıracağım” diyen Başkan Savaş’ a “ Bizi selden de arındır ” diye seslendi. 

DAHA DA öNEMLıSı SEL GöSTERE GöSTERE GELıYOR…   

Tüm Hatay halkı gibi Sümerler mahallesi sakinleri; yetkililerin biran önce olaya el atmasını ve soruna köklü çözümler üretmesini istiyor. “
 
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.