İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baskı Ve Sindirme Politikaları Bitsin

Erkal,  “Türkiye’de “ileri demokrasi” söylemlerine paralel olarak gerçekleştirilen baskılar ve antidemokratik uygulamalar tüm hızıyla sürmektedir.”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Ayhan Erkal, Genel seçim sürecinde yoğunlaşan ve seçim sonrasında devam eden antidemokratik uygulamaların son örneğinin Van’da yaşandığının ileri sürdü.
 
 
 
Erkal yazılı olarak yaptığı açıklamada; “Eğitim Sen Van şubesi polis tarafından kimsenin olmadığı bir saatte basılmış, daha sonra aralarında şube başkanımız Selami özyaşar, bir önceki şube başkanımız Lezgin Botan ile Müzait Karakuş, Garip Yaviç, Sinan Gündüz, Hakan Yaman adlı Eğitim Sen üyelerinin de bulunduğu kişiler polis tarafından gözaltına alınmıştır.” dedi.
 
 
 
Polisin yanlarında getirdikleri “muhtar gözetiminde” içeride kimsenin olmadığı bir saatte, Türkiye’nin dört bir yanında örgütlü olan bir sendika şubesinin kapıları keyfi bir şekilde kırılarak içeri girdiğini iddia eden Erkal, “ardından şubedeki eşyaları dağıtıp, bilgisayarlara el koyması izah edilmeye muhtaç bir durumdur. Polisin son yıllarda sıkça başvurduğu bu yöntem örneklerine ancak otoriter ülkelerde rastlanabilir.” ıfadelerini kullandı.
 
 
 
Son dönemde bu tür baskınların genel seçim sonrasında ve demokratikleşme söylemlerinin arttığı bir dönemde gerçekleşmiş olmasının dikkat çekici olduğunu dile getiren Erkal açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi, “Bizler için bu tür baskılar şaşırtıcı değildir. çünkü Türkiye’nin gerçekten demokrasi ve özgürlüklerin yaşam bulduğu bir ülke haline gelmesi için mücadele eden bütün kesimler gibi Eğitim Sen üye ve yöneticileri de dönem dönem yürütmüş oldukları mücadele nedeniyle baskı ile sindirilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu tür girişimler bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da bizleri haklı ve onurlu mücadelemizden geri döndüremeyecektir.
 
 
 
Eğitim ve bilim emekçileri, örgütlü mücadelesi ile kendilerini baskı altına almaya çalışan bu tür hukuk dışı ve fiili uygulamaları da aşmayı başaracaktır. Van’da yaşanan polis baskını ve söz konusu baskının biçimi, benzer örneklerden hareketle bizlerin ve kamuoyunun kafasında çeşitli soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştur. Polisin bir sendikanın şubesine bu kadar rahat bir şekilde baskın yapabiliyor olmasını Türkiye’nin ayıbı olarak değerlendiriyor, gözaltına alınan üye ve yöneticilerimizin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir