İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baykal:Toprağından vazgeçemessin…

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün özel uçakla Hatay’a geldi ve öncelikle 29 Mart yerel seçimlerinde büyük bir başarı göstererek, seçimi kazanan ıskenderun Belediyesini ziyaret etti. üç dönemdir Demokrat partili Belediye Başkanı Mete Aslan’dan sonra yeniden CHP’nin belediyeyi kazanmasının ardından Deniz Baykal ıskenderun belediyesini ziyaret ederek belediye başkanlığını kazanan Yusuf Civelek’i kutladı.Baykal, “Türkiye’nin halinden kimse memnun değil”dedi.
 
Baykal, Belediye binası önünde yaptığı konuşmada, özellikle mayınlı arazilerin temizlenme konusuna değinerek, Güneydoğuda temizlenecek mayınlı arazilerin 50 yıllığına kiralanmasına bir anlam veremediğini belirtti ve şöyle konuştu: “ülkede Bir facia yaşanıyor. 510 kilometrelik bir sınır boyu, 50 yıldır toprak ekilmemiş, en verimli halde olan toprağa GAP bölgesinden su götürme imkanı var. Biz koyduk, biz kaldıramıyoruz diyorlar. Topraklarında mayın olan bölgeyi hangi ülke başka ülkeye kaldırtıyor? Toprağından vazgeçemezsin.
 
Bizim sınır boyunda olan toprakları savunma için bu bölgeler çok önemli. Bölgede terör var, Ortadoğuya yakın olan bu bölgeler gerginliklerin yaşandığı yerlerdir. Bu yerleri kendileri temizlemek yerine 50 yıllığına toprakları kiralayarak vermeleri hangi mantığa sığar.”
 
BURNUMUZA PıS KOKULAR GELıYOR
 
“Türkiye’nin güvenliği için niye paranı harcamıyorsun” diyerek hükümete yüklenen Baykal, “Bu bir facia. Kanunu çıkarmak için çırpınıyorlar. Bakanlar Kurulu kararı çıkardılar, Danıştay’da iptal oldu. Hukuku bay pas etmek için kanun çıkartıyorlar. Burnumuza pis kokular geliyor. Bunların arkasında kim bilir hangi pazarlıklar var. Pazarlığı yapılan şey sadece para mıdır.Bunları yakından takip ediyoruz” diye konuştu.
 
BELEDıYE BAşKANI SEçıLMEKLE ış BıTMıYOR
 
 Belediye Başkanı seçilmekle işin bitmediğini belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “ıskenderun’da değişim istiyorduk ve halkın desteği ile bu değişim sağlandı. Bu nedenle Belediye Başkanı Civeleği kutluyorum. ıskenderun halkına verdikleri destekten ötürü kutluyorum. Bu destek bizler için büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğun üstesinden en iyi şekilde geleceğiz. Partimiz, teşkilatımızla birlikte çalışacağız.
 
ınşallah Hatay’da da CHP kazanacaktır. Her yerde CHP’yi görmek ve hizmet etmek istiyoruz. Bize büyük bir sorumluluk verdi. Bu sorumluluk bizler için bir gururdur. Bundan sonraki çalışmalarla halkımızın güveninin kazanacağız. Bu sonucun alınmasından CHP ilçe teşkilatı, gençlik kolları ve kadın kollarının çok büyük bir katkısı olduğunu biliyorum. ıskenderun’da büyük bir saltanatı yıktınız, Türkiye’nin halinden kimse memnun değil, ekonomiden, ekonomik gidişattan, çifti esnaf sigortalı hayatından memnun değil, gençler iş bulabiliyor mu?
 
Türkiye kalkınabiliyor mu? Fabrikalar kapanıyor. Türkiye küçülüyor. Sofradaki somun küçülüyor. Milli gelirden pay azalıyor. ınsanlar geleceğe kaygıyla bakıyor. Artık emekli olmakta hayal oldu. Dört fabrikadan biri kapanıyor. Türkiye işsizlikte büyüyor, borç içerisindeyiz. Devlet, şirket, aile ve köylüler borç içerisinde, Memlekette yolsuzlukla mücadele yapılıyor mu?, deniz fenerinin gereği yapılabildi mi?, 15 aydır dosya bekledik. Sonra tercüme ve dosyada eksik var dediler ve dosyayı altı ayda bitiremediler. Türkiye’de adalet var mı?

 
Hukuk herkese eşit işliyor mu? Durum adalet delik deşik, adalet kanıyor adalet perişan, Türkiye de kalkınma var mı, o da yok. Memlekette adalet yok, kalkınma yok, iktidarda Adalet ve Kalkınma Partisi var. Gereğini yapacağız.”

 
HARBıYE BELEDıYESıNı DE ZıYARET ETTı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal konuşmasının ardından Belediye başkanlık makamını ziyaret etti. ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’te Baykal’a ziyaretlerinden ötürü plaket takdim etti. Düzenlenen ziyarete CHP Genel Başkanı Baykal ile birlikte CHP Hatay Milletvekilleri Fuat çay, Aziz Yazar, Gökhan Durgun, çevre belde belediye başkanları, CHP Antakya Belediye Başkan adayı ıriş şentürk ve partililer katıldı. Baykal, ardından Antakya’ya geçerek Harbiye Belediye Başkanı Hikmet Karaali’yi ziyaret etti ve yeniden seçilmesinden ötürü tebrik etti. Baykal son olarak Antakya’da Meclis Kültür Sanat Merkezi’ndeki partisinin düzenlediği toplantıya katıldı ve gece geç saatlerde ilimizden ayrıldı. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı (CHP) Deniz Baykal, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesi konusunda hükümete yüklendi.

 

Baykal, şanlıurfa ve Mardin gezisinin ardından Hatay’ın ıskenderun ilçesinde Belediye Başkanı Yusuf Civelek’i ziyaret ederek tebrik etti.

 

Belediye önündeki halka hitap eden Baykal, Türkiye’de insanların geleceğe korkuyla baktığını savunarak, “Ekmeğimiz küçülüyor. Türkiye’nin gidişatının iyi olduğunu söylemek mümkün mü? Türkiye işsizlikte dünya rekoru kırıyor. Devlet, şirket, aileler, köylüler borç içerisinde. Memlekette yolsuzlukla mücadele yapılıyor mu? Hırsızlardan hesap soruluyor mu? Ortada Deniz Feneri’nin gereği yapılabiliyor mu.

 

15 ay bir dosya beklediler. Sonra dosya geldi, tercümeyi beklediler. Sonra ‘dosyada eksik varmış, yazılan yazının karşılığını bekliyoruz’ dediler. Dürüstlük güvence altına alınmıyor, yolsuzluklardan hesap sorulmuyor. şimdi soruyorum sizlere Türkiye’de adalet var mı. Hukuk herkese eşit işliyor mu? Durum ortada adalet yaralı kanıyor. Adalet perişan. Peki Türkiye’de kalkınma var mı, o da yok. Ama iktidarda Adalet ve Kalkınma var. Peki bunlara teslim mi olacağız, hayır. Gereğini yapacağız” dedi.

Deniz Baykal, mayınlı arazilerin temizlenmesi konusuna değinerek, “Türkiye Ortadoğu sınırında bir facia yaşanıyor. 510 kilometre sınır mayınlanmış. 50 yıldır bu halde ve toprak işlenmemiş. Toprak en verimli halinde. Mayınları oraya biz koyduk, biz kaldıramıyoruz. Dünyada sadece bizim topraklarımızda mı mayın var? Dünyada hiçbir devlet, temizlettiği mayınlı arazisinden, toprağından vazgeçmezken biz neredeyse yarım asırlık bir zaman için topraklarımızı kiraya veriyoruz. Bunu yapan dünyada hiçbir devlet yok.

 

Sınır toprağı, bir ülkenin en önemli toprağı. O bölgede terör var ve burası Ortadoğu; aşağıda Suriyeli Araplar, yukarı da Türkler, aramızda ısrail. Birilerini getireceğiz, ‘510 kilometre araziyi temizleyip burayı işleyin’ diyeceğiz. Bunda mantık var mı Allah aşkına. Bunda ülke yararı var mı. Neymiş; ‘bunun parasını ödeyemeyiz’. Kime sormuşlar, NATO’nun uzman kuruluşuna sormuşlar mı? Sorun, fiyat alın bakalım; birkaç yüz milyon dolar. 300 milyon dolar olduğunu farz edelim, 5 yılda ödenecek bu para. Yani yılda 60 milyon dolar ödenecek. Bir uçak aldın 61 milyon dolar kendine; Türkiye’de kimsenin kılı kıpırdatmadı.

 

Orda binlerce, on binlerce insan için Türkiye’nin güvenliği için topraklarımızın en doğru şekilde kullanılması için niye sen o parayı  harcamıyorsun da kendi altına o uçağı alıyorsun. TBMM’de bu yasayı çıkartmak için şu saatlerde çırpınıyorlar. Bakanlar Kurulu kararı ile çıkarttılar, Danıştay iptal etti. şimdi hukukun arkasından dolanmak için, hukuku bypass etmek için kanun çıkarıyorlar. O kanunda anayasaya aykırı; Anayasa Mahkemesi’ne gidecek o kanun. Bunu anlamak mümkün değil. Burnumuza pis kokular geliyor. Bunun arkasında kim bilir neler var; hangi pazarlıklar, hangi tezgahlar var. Sadece para pazarlığı mı yapılmıştır, başka pazarlıklarda yapılmış mıdır; bunları yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

 

Baykal, daha sonra ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in makamına geçti. Burada milletvekilleri ve parti teşkilatı yöneticileriyle basın mensuplarına poz veren Baykal’a Başkan Civelek tarafından ziyaretin anısına plaket takdim edildi.
ıskenderun’da askerliğini yaptıktan sonra ilk kez belediye başkanını tebrik için ıskenderun’a geldiğini belirten Baykal, daha sonra Antakya’ya geçti.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.