İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bayramda kimseyi unutmadı…

Ramazan bayramı dolayısıyla Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Cezaevini ziyaret etti. Hatay Açık Cezaevinde hükümlülerle bir araya gelen Vali Lekesiz onlarla bir süre sohbet etti.

Vali Lekesiz hükümlülerle bayramlaştı…

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Vali Lekesiz’ e cezaevi hakkında bilgi vererek, 86 kişinin kaldığı açık bölümde, hükümlülere değişik branşlarda kurs vererek meslek sahibi yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

 

ılişkilerimiz yeni bir boyut kazanacak…

 

Ramazan bayramı nedeniyle Cilvegözü sınır kapısından 34 bin ve Yayladağı sınır kapısından 4 bin kişi olmak üzere 38 bin Suriyelinin Türkiye’ye giriş yaptığı belirtildi.
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, sınır ötesi bayramlaşma uygulaması kapsamında Suriye’den bu yıl 34 bin kişinin gediğini söyledi. Tarihi ve kültürel bağları bulunan Suriyeli vatandaşlarla bayramlarda bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Lekesiz, konuşmasını şöyle devam etti:

“Komşu ülke Suriye ile samimi ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Türkiye ve Suriye arasındaki vize uygulamasının kaldırılmasıyla ilişkilerimiz yeni bir boyut kazanacak. Bu kapsamda başta ticaret ve turizm olmak üzere her alanda kazanımlar elde edeceğiz. Vize uygulamasının kaldırılması bizleri çok mutlu etti.”

Ahmed: ılişkilerimiz sürekli devam etmeli…

Suriye’nin ıdlip Valisi Halid Al Ahmed de iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti. Türkiye ve Suriye arasındaki dostluğun tarihi bağlardan geldiğini vurgulayan Vali Ahmed, “Türkiye için Suriye, Ortadoğu’ya açılan bir kapı durumunda. Suriye için ise Türkiye Avrupa’ya açılan bir kapıdır. O yüzden ilişkilerimizin sürekli devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.
Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi gösteri sundu. ıki ülke yetkilileri halay çekerek Ramazan Bayramını kutladı. Törene Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Recep Orhan Bakırcı, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AKP Hatay Milletvekili Fevzi şanverdi ile vatandaşlar katıldı.

Yayladığı Kapısında bayramlaşma…

 

Protokol üyeleri daha sonra Yayladağı sınır kapısına giderek burada Lâskîye Valisi Halil Meşhediye ile bayramlaştı. Buradaki törende kısa bir konuşma yapan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kırgınlıkların unutulduğu, dostluk ve kardeşlik duygularının pekiştiği Ramazan Bayramı’nda Suriyelileri misafir etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

Meşhediye: ılişkilerimiz daha da güçlenecek…

Lâskîye Valisi Halil Meşhediye de, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da arttığını söyledi.
Dini ve kültürel bağlara sahip iki ülkenin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini ifade eden Vali Meşhediye, vize uygulamasının kalkmasıyla da bu ilişkilerin güçleneceğini belirtti.
Yayladağı kapısında Türkiye’ye 4 bin Suriyelinin geçiş yaptığı belirtildi.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir