İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bayramı törenlerle kutladık…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Antakya’da da törenlerle kutlandı. Törende, Hatay Valisi Musret Miroğlu, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Recep Orhan Bakırcı, Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve ıstiklal Marşının okunmasının ardından Vali Miroğlu, anıt şeref defterini imzaladı. Miroğlu, anıt şeref defterine, çağdaşlık yolunda gösterilen hedeflere mutlaka ulaşılacağını kaydetti.
 
BAğIMSIZLIK MEşALESı YURDUMUZUN HER KöşESıNı AYDINLATTI
 
Cumhuriyeti, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, birlik ve beraberliğini her koşulda koruyacaklarını ifade eden Miroğlu, şöyle devam etti: “19 Mayıs 1919’da milletin kaderini değiştirmek amacıyla yakılan bağımsızlık meşalesi yurdumuzun her köşesini aydınlatmış ve sununda Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Atatürk’ün Türk gençliğine emanet ettiği Cumhuriyeti, bölünmez bütünlüğümüzü, birlik ve beraberliğimizi her koşulda koruyarak, çağdaşlık yolunda gösterilen hedeflere mutlaka ulaşacağız. Bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.”
 
 GELECEğıMıZ YöNüNDEN TEMEL DEğERLERE SAHıP çIKILMALI
 
Vali Miroğlu, ayrıca, yaptığı yazılı açıklamada da, Türk milleti olarak bugün laik, demokratik Cumhuriyete yüce Atatürk gibi bir öndere ve onun izinden yürümeye ant içmiş kuşaklara sahip olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Cumhuriyetin halkın çağdaş bir toplum düzeninde onurlu bir yaşam sürmesini sağladığını vurgulayan Miroğlu, şöyle devam etti: “Geleceğimiz yönünden büyük önem taşıyan bu temel değerlere sahip çıkılması, yöneteni ve yönetileni ile tüm insanlarımızın ortak sorumluluğudur.
 
Vatandaşlarımızı ortak değerlerde buluşturan bayrak ve Atatürk sevgisinin doruk noktasına çıktığı müstesna günlerimizde Türk Ulusunun Cumhuriyeti ve kazanımlarını ödünsüzce yaşatmak konusundaki kararlılığını ve Türk gençliğinin ulusumuzun geleceği olduğu ve onların öz güvenli kuşaklar olarak yetiştirileceğine inanıyorum.”
 
RESMı GEçıT TöRENı AKşAM SAATLERıNDE ATATüRK STADYUMUNDA YAPILDI
 
Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikler, hava sıcaklığı nedeniyle, dün saat 17.00’den itibaren Atatürk Stadı’nda öğrencilerin hazırladığı resmi geçit töreni ve gösterilerle devam etti.

 

******************************

 CHP Hatay Milletvekili Abdulaziz Yazar, 19 Mayıs’ın laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı olduğunu ifade etti. Yazar, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”nın 90. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, gençlerin bu bayramı iyi kavramaları gerektiğini belirtti.

 

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı bağımsızlık hareketinin milli mücadele sonucunda zaferle sonuçlandığını belirten Yazar, şöyle devam etti: “19 Mayıs laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır. Ne mutlu ki milletimiz mücadele azmini, birlik ve bütünlüğünü, 19 Mayıs 1919’daki gibi canlı tutmakta, o gün yanan bağımsızlık ışığı 21. yüzyılı aydınlatmaktadır. Sevgili gençler, Atatürk, cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir.

 

Ulusumuz sizlere inanmakta ve güvenmekte, yaratıcılığınız, enerjiniz, coşkunuz nedeniyle yarınlara umutla bakmakta, Türk Gençliği’yle haklı olarak övünmekte ve gurur duymaktadır.”

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.