İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bayramımızı Yaşamak ıstiyoruz…

ğadir Hum Bayramı’nın idare tatil yapılması ve zorunlu din dersinin kaldırılması amacıyla Samandağ Oytun Alanı’nda kimi dernekler tarafından basın açıklaması yapıldı. Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, Tekebaşı Kültür ve Dayanışma Derneği SKD, Halkevi ve öV-Der adına yapılan ortak açıklamayı okuyan Eser Işık, Arap Alevilerinin en büyük bayramının ğadir Hum Bayramı olduğunu söyledi.
 
 
Işık’ın okuduğu ortak açıklamada şöyle denildi; “Bugün Arap Alevilerinin en büyük bayramı olan ğadir Hum bayramıdır. Bütün Arap Alevilerinin ğadir Hum Bayramını kutluyoruz. Devlet, ülke sınırları içinde yaşayan farklı din, mezhep ve inançlara sahip vatandaşlara eşit mesafede durmayı ve onlara dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için gerekli yasal düzenlemeleri yapmak ve hayata geçirebilmelerini sağlamakla mükelleftir. ınsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 18. maddesinde din, düşünce ve vicdan özgürlüğü bir insan hakkı olarak düzenlenmiştir. Avrupa ınsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesinde de benzer ifadelere yer verilmiştir. Söz edilen sözleşmeler ülkemiz tarafından kabul ve imza edilmiştir.
 
 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kabul ettiği ve imzaladığı ınsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa ınsan Hakları Sözleşmesi hükümlerince güvence altına alınan din, düşünce ve vicdan özgürlüğünün gereği olarak ülkemizde dinsel inançların eşitliliği için farklı din, mezhep ve inançlara sahip olan vatandaşların dini vecibelerini yerine getirmede yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırmak için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması zorunluluğu ve aciliyeti ortadadır. Biz Arap Alevileri, yüzyıllardır kutladığımız, en büyük dini bayramımız ğadir Hum bayramında çalışılmaması gerektiğine inanırız. ınançlarımızın gereğini yerine getirmek ancak bayram gününün tatil olması ile mümkündür. Yukarıda belirttiğimiz nedenlere dayanarak ğadir Hum bayramında Arap Alevilerinin yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerlerinde, okul ve resmi dairelerin idari tatil ilan edilmesi ve ayrıca zorunlu din derslerinin kaldırılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz. Bu haklı talebimiz yerine getirilene kadar bu konudaki mücadelemize devam edeceğiz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir