İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belde Belediyeleri Ne Yapacak…

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Ak Parti hükümetinin kanunsuzluklarına ve dayatmalarına bir yenisini daha ekleyerek, gerçek niyetini ortaya koyduğunu söyledi. Dudu, valiliklere bir genelge yollanarak belde belediyelerinin yetkilerinin ellerinden alındığını açıkladı.
 
 
 
D. Turunç
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, ıçişleri Bakanlığı Mahalli ıdareler Genel Müdürlüğünün bir genelgesiyle belde belediyelerin yetkilerinin Valiliklere devredildiğini söyledi.13 ilin büyükşehir olması ile ilgili yasa çıkmadan, hatta tasarının meclise bile sunulmadan valiliklere gönderilen genelgeler ile belde belediyelerin yetkilerinin Valiliklere devredildiğini bunun da kanunsuz olduğunu ifade eden Milletvekili Dudu; “Genelge, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, ızmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon ve şanlıurfa valiliklerine gönderildi.” dedi.ıdarenin, kanundan almadığı hiçbir yetkiyi kullanamayacağını dile getiren Milletvekili Dudu, “ıçişleri Bakanlığı; Valiliklere genelge ile verdiği yetkileri Anayasa’nın ya da hangi kanunun hangi maddesine dayanarak vermiştir? Bu hukuksuzluk hemen durdurulmadır” ifadelerinde bulundu.
 
 
 
AKP ‘yaptım oldu’ diyerek dayatıyor
Darbeleri araştırma komisyonları kurarken, bu komisyonlara ıçişleri Bakanlığının dayatma genelgesinin de inceletilmesi gerektiğine vurgu yapan Dudu; “Darbeler bile bu tarz faşist bir uygulama yapmadı ama AKP ‘yaptım oldu’ diyerek dayatıyor. Bu tür çalışmalar, vatandaşı sıkıntıya sokacak girişimlerdir. Bunların altında federatif yapıya geçilmesi yatmaktadır. Halkımız tarafından bilinmelidir ki, belde belediyeleri yerel demokrasinin beşiğidir. Belde belediyeleri halkla bütünleşmiş, kaynaşmış kurumlardır. Bu yüzden belde belediyeleri, halkının sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamında çok önemli rol oynar” diye konuştu.Artık Türkiye’de siyasi acımasızlıklara karşı tek başına tepki göstermenin yetmediğini de söyleyen Dudu, insanların güç birliği oluşturarak eylem yapması, sesini yükseltip duyurması ve Ak Partinin bu sinsi oyununa karşı halkımızın bilinçlenmesi ve direnç göstermesi gerektiğini de söyledi.
 
 
 
 
 
Hukuk devleti ilkesi ayaklar altına alınıyor 
Genelgenin Anayasaya aykırı olduğunu belirten Dudu; “AKP devlet başkanlığı sistemini getirmeye çalışıyor. Başkanlık sisteminin en önemli koşulu eyalet sistemidir. Bütün şehir uygulaması da bunun gereğidir. Daha Bütünşehir ve yeni Büyükşehir olacak illerle ilgili yasa tasarısı TBMM gündemine gelmeden, Mahalli ıdareler Genel Müdürlüğü yayınladığı bu genelgeyle yürütme ve yasama organının iradesine ipotek koymuştur. Halkımız belediye başkanlarını yasalara göre düzenlenen seçimlerle, yine yasalarla belirlenmiş görevleri yerine getirmeleri için seçti. Anayasa var, Seçim Kanunları var, Belediyeler Kanunu var ama yok sayılıyor. ıçişleri Bakanı, aldığı emirler doğrultusunda bütün Kanunları ve Anayasayı yok sayıp, itiyor ve ıdare’ye Kanunda yer almayan görevler yüklüyor. Hukuk devleti ilkesi ayaklar altına alınıyor. Açıkça suç işleniyor. Bu suçlar mutlaka yargıya yansıyacaktır.” dedi.
 
 
 
 
 
Türkiye’de çok büyük oyunlar oynanmakta 
Anayasanın köklü bir şekilde ıçişleri Bakanlığı tarafından ihlal edildiğini belirten CHP Hatay Milletvekili Dudu; “Mahalli ıdareler Genel Müdürlüğü TBMM’nin yerine geçip çalışma yapmaktadır. Türkiye’de çok büyük oyunlar oynanmakta ve halkımız susturulmaktadır. Genelge ile birlikte adeta ‘siz artık hizmet etmeyin. Mesainizi yapın maaşınızı alın. Gerisine de karışmayın’ şeklinde anlam çıkmaktadır. Halk belediyeleri seçimle 5 yıllığına göreve getiriyor. 3 yıl çalışın, 2 yıl Valilik çalışsın siz orada oturun deniyor. ıleri Demokrasiden dem vuran AKP Hükümetinin bu tutumu, bir kez daha AKP’nin demokrasi anlayışını ortaya koymuştur. Bu genelge ile bir kez daha demokrasi ayaklar altına alınmıştır” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir