İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belediye’ den açıklama geldi…

ANTAKYA Belediyesi hafta içerisinde basında yer olan , “Halkın sorunlarına, şikâyetlerine kulağını tıkamış bir Antakya Belediyesi var” başlıklı habere cevap vererek arsaya dökülenlerin moloz değil toprak olduğunu ifade etti. Antakya Belediyesi Basın Bürosu tarafından verilen imzasız yazılı cevapta Akevler mahallesi 20/1 sokak ve 21/1 sokak üzerine rast gele moloz döküldüğü, Antakya Belediyesi’nden yetkili kişilerin arandığı halde soruna duyarsız kalındığı bilgisi asılsızdır denildi.
 
Toprak dökülen arsa özel
 
Zabıta ekiplerinin bizzat olay yerinde yaptığı inceleme neticesinde işaret edilen arsanın müteahhit ömer Yücedal’a, ait olduğunun tespit edildiğinin belirtilen cevapta, “Arsa üzerindeki birikintinin moloz değil toprak olduğu tespit edilmiştir. Müteahhit ömer Yücedal’ın Antakya Belediyesi Halkla ılişkiler Birimi’ne verdiği bilgiye göre, kendi arsası üzerine yığdığı topraklar 50 metre ilerdeki yine kendisine ait olan inşaatın temelinden kazılan topraklardır. Ve bu toprakları inşaatın yapımı sırasında dolgu malzemesi olarak kullanacağı için kendisine ait olan alan üzerinde istiflemektedir. Haberde yazıldığı gibi herhangi bir resmi araç kullanımı da söz konusu değildir” denildi.
Belediye moloz kaldırmaz
Dolayısıyla, belediyenin özel mülk üzerindeki moloz, toprak gibi şeyleri kaldırmakla yükümlü olmadığının belirtilen cevapta, “Ancak mülkün sahibini uyarmakla yükümlüdür ve gereği yapılmadığı takdirde ceza uygulamakla yetkilidir. Konuyla ilgili belediye yetkililerinin muhatap ile yaptığı görüşme neticesinde, ömer Yücedal toprakları inşaatında kullanacağı taahhüdünde bulunmuştur.
 
Belediye Halkla ılişkiler Birimi’ne 17.08.09 tarihinde konuyla ilgili bir vatandaş şikayeti gelmiştir. Konu yukarıda açıklandığı gibi incelenip, müteahhitten alınan bilgi tekrar vatandaşa iletilmiştir. Bu bilgiler Halkla ılişkiler Birimi’nin kayıtlarında mevcuttur” denildi.
 
Peki şimdi soruyoruz
 
Zabıta incelemesinde herhangi bir işlem yada tutanaktan bahsedilmiyor, zabıta oraya görünmeye mi gitti? Müteahhit ömer Yücedal’ın verdiği bilgiye göre kendi arsasına yığdığı topraklar olsa bile gerekli izni almış mıdır?
 
Müteahhidin daha sonra bu toprakları kaldıracağına dair taahhütü yeterlimidir. Bu çalışmada yolların yıpranmasından kim sorumlu olacak? Vatandaş şikayet etmeden belediyenin görevleri arasında olan bu olay niye daha önce tespit edilmedi? Haberde kömür depolarına yönelik şikayetlerinde bulunmasına rağmen haberde neden sadece moloz döküm konusuna cevap verildi? Bu soruların cevapları imzasız cevap yazısında yok. Bunların yanıtlarını yine isimsiz ve imzasız birim mi verecek?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir