İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belediyeye Hint ziyareti…

Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Raminder Singh Jassal, Antakya Belediye Başkanı Savaş’ı ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu.
 
Hindistan Büyükelçisi Jassal, Türkiye ile Hindistan’ın ortak yönlerinin çok olduğunu, Türk halkıyla Hindistan halkının sıkı ilişkilerinin bulunduğunu ve bundan oldukça memnun olduklarını bildirdi. Antakya Belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAş da Büyükelçinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Hindistan ile Türkiye’nin ortak yönlerinin olduğu hususunda hemfikir olduklarını ifade etti.
 
Yaşanan ekonomik krizin ülkelerini de vurduğunu söyleyen Jassal, Hindistan’ın Türkiye ile siyasi arenada geçmişte farklı kutuplarda(Sovyet Rusya-Nato) yer almış olsalar da aslında gerek kültürel yönden gerekse toplumsal açıdan her daim Hindistan halkının Türkiye ile olan bağlarını koruduklarını söyledi. Antakya’nın tarihi dokusu karşısında büyülendiğini de belirten Büyükelçi Jassal, Başkan Savaş’ı Hindistan’a davet etti.
 
Hindistan’ın Ankara Büyük elçisi Jassal Türkçe ile Hintçe’nin ‘nehir, kabül, kitap, kalem’ gibi ortak kelimelerinin olduğunu söyledi ve ekledi: “Biz Hindistan’da bir güzellik karşısında tıpkı Türkiye’de olduğu gibi ‘süphanallah, maşallah’ gibi sözcükler kullanırız. Biz sizlerle ortak kültürel öğelere sahip olmaktan oldukça memnunuz.” dedi.
 
Ziyaretin sonunda taraflar birbirlerine yöresel hediyeler sunarken, Başkan Savaş ve konuk Büyükelçi günün anısına birlikte hatıra fotoğrafı çekildiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir