İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ben anneyim içim yanıyor …

Suudi Arabistan’da bir uyuşturucu deposunda yakalandıktan sonra Suudi mahkemelerince idam cezasına çarptırılan Hataylı Türk işçi Ali Ağırdaş’ ın konusunu Uluslararası Af örgütü gündemine aldı. Suudi Arabistan’ ın Yüksek Yargı konseyi tarafından 28 Mayıs 2009′ da idam cezasına çarptırılan Ali Ağırdaş’ ın (29) ablası Ceyhan Ağırdaş’ ı arayan Uluslararası Af örgütü’ nün ıngiltere şubesi abla Ağırdaş’ tan kardeşinin mahkeme tutanaklarını istedi. 1 haftadır dosya üzerinde çalışan Af örgütü konuyu gündemine alarak Türk işçinin kurtarılması için girişimlerde bulunacak.
 
16 aydır tutuklu 16 aydır Suudi Arabistan’ ın Riyad Hayr cezaevinde bulunan kardeşini kurtarmak için Ankara’ da çalmadık kapı bırakmadığını da anlatan Ceyhan Ağırdaş, “Kardeşimin tek suçu yanlış zamanda, yanlış yerde bulunmak. Onu kurtarmak için Ankara’ da çalmadığım kapı kalmadı. Bir tek Adalet Bakanımız Sadullah Ergin’ le görüşebildik. Oda bize bu işin zaman istediğini ve sabretmemiz gerektiğini söyledi” dedi.
 
Ne çektiğimizi Allah biliyor Kardeşinin Suudi yetkililerince idam edileceğini ve nereye kadar sabredeceklerini bilmediklerini anlatan Ağırdaş, “Annemin ve bizim çektiğimizi bir tek Allah biliyor. Kardeşim o kadar saf ki. Daha önce iki defa Suudi Arabistan’ a gidip geldi. Hep hakkı yendi. Biz onu bu yüzden Suudi Arabistan’ a göndermek istemedik.
 
5 kardeşiz doğru dürüst gelirimiz yok. Oda hayatını kurtarmak için oraya gitmek zorunda kaldı. Ancak bu olay başına geldi, Cumhurbaşkanımızdan ve başbakanımızdan onu kurtarmasını istiyoruz. Ne olur yardım etsinler” dedi. Suçluysa Türkiye’ de yargılansın Kardeşinin suçsuz olduğunu belirten Ağırdaş, “Orada ne oldu ne bitti bilmiyoruz. çünkü yetkililer bize bilgi verdiği sürece bilgi alabiliyoruz. Bizim tek istediğimiz eğer kardeşim suçluysa ki suçsuz olduğunu Allah biliyor.
 
Yargılanacaksa ülkemize getirilip kendi yasalarımız çerçevesinde yargılanması. çünkü bizim ailenin geçmişi belli. Bu çok zor bir şey değil. Araştırsınlar ve baksınlar kardeşimin bu işi yapmadığını zaten anlayacaklar. Bu hak mıdır bir insanın canını sadece Allah alır” dedi.
 
Uluslararası Af örgütü devrede …
Kardeşi ile ilgili haberlerin basında yer aldıktan sonra Uluslararası Af örgütü’ nün ıngiltere şubesinden kendisini her gün aradıklarını söyleyen Ağırdaş, “Af örgütünden beni arayarak olayın mahiyetini sordular. Bende bildiğim her şeyi anlattım ve bu cezanın kesinlikle kabul edilemeyeceğini söylediler.
 
Benden mahkeme tutanağını istediler bende faksladım. şimdi dosyayla ilgili çalışma yapıyorlar. çalışmaları bittiğinde konuyu gündemlerine aldıklarını ve süreç içerisinde beni bilgilendireceklerini söylediler.” dedi.
 
Ben anneyim içim yanıyor …
Anne Hindiye Ağırdaş’ da 16 aydır cezaevinde bulunan oğlunu gece gündüz düşündüğünü belirterek, “Uykularımız kaçtı. 16 aydır ne çektiğimi bir ben bir Allah biliyor. ıçim yanıyor. Sabredecek gücüm kalmadı. Allah kimseyi düşürmesin. Allah böyle bir olayı kimsenin başına vermesin. Tek istediğim çocuğumu sağ salim görmek. Onu kurtarmalarını istiyorum. Ben anneyim içim yanıyor. Artık sesimizi duysunlar” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir