İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ben TV’de Bizi Anlattı

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ızmir Enternasyonal Fuarı etkinlikleri ızmir Ben TV’nin konuğu oldu. Lekesiz, Hatay’ın güzelliklerini ızmirlilerin yanı sıra tüm dünya ile paylaştı.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Programda, Sunucu Nevhan çelebi’nin sorularını yanıtlayan Vali Lekesiz, fuarların, illerin tanıtımına yaptığı olumlu katkı ve ilimizin sahip olduğu değerler üzerinde durdu.
 
 
 
Günümüzde farklılıkların ve güzelliklerin fark edilmesini sağlayan zeminlerden birinin de ulusal ve uluslararası fuarlar olduğunu kaydeden Lekesiz, “ızmir Enternasyonal Fuarı’nın da ulusal ve uluslararası düzeyde etkin bir rol oynaması dolayısıyla biz de “Onur Konuğu” olma talebini yetkililerle değerlendirdik. Hatay’ın, hem fuar katılımcılarıyla hem de hitap edebildiği tüm kitleyle paylaşmaya değer birçok zenginliği var.
 
 
 
 Bu zenginlikleri paylaşmak için buraya geldik.”dedi.
 
 
 
“Köyün En Güzeli Olsanız da Ara Sıra çeşmeye Gitmelisiniz”
 
 
 
Vali Lekesiz güzelliklerin fark edilmesinin önemini hoş bir benzetme yaparak şöyle açıkladı: ‘Köyün en güzeli olabilirsiniz ancak köy çeşmesine ara sıra çıkmazsanız sizi kimse tanımaz, bilmez. Tanınmanız için ara sıra köyün çeşmesine çıkmanız gerekir. 
 
 
ışte günümüzde köyün çeşmesi bu tür fuarlardır, tanıtıma ilişkin etkinlikler ve festivallerdir. Bunlar tanıtımda çok önemli bir yer tutuyor.’
 
 
 
“Hedefler Koymak Gerek”
 
 
 
ülkemizin turizmde çok iyi bir yerde olduğunu da vurgulayan Lekesiz, “Biz şunu biliyoruz, dünya nüfusu hızla artıyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de bu durumun göz önüne alınması ve ona göre planlar yapılması, hedefler koyması gerekir. Dünyada hareketlilik var.
 
 
 
 Turizm büyük bir pasta. ülkemizin de bu konuda hedefleri var. çok güçlü bir potansiyeli var. Her il kendi potansiyelini açığa çıkarttığı zaman, ulusal ve uluslararası bağlantılarını güçlendirdikçe Türkiye pastadan hak ettiği kadar pay alacaktır.” diye konuştu.
 
 
 
ılimizi, sahip olduğu zenginliklerle paralel bir ziyaretçiyle buluşturamadığımızı da kaydeden Vali Lekesiz, ‘Künyesinde barındırdığı çok derin tarih, çok zengin kültürel miras, insanlığın ortak macerasına ait topraklar, çok özel konumu, farklı dinlerin, dillerin, inançların, kültürlerin uyum içerisinde yaşayabilme kapasitesi, bunların beraberinde getirdiği kültürel çeşitlilik ve zenginliğin örf-adet, gelenek ve göreneklere, sanata yansıması, o muhteşem mutfağı, lezzeti tüm bunlar esasen zenginliğe dönüştürülmeyi bekleyen bir servet.’dedi.
 
 
 
“Hatay Gizli Kalmış Bir Elmas”
 
 
 
Vali Lekesiz, Hatay’ın sahip olduğu tüm güzelliklerle adeta gizli saklı kalmış bir il, bir elmas olduğunu vurgulayarak, Hatay’ın kültür ve inanç turizmi açısından zenginliğinin, Türkiye birincisi olan ürünlerinin, Demir-çelik sektöründeki zenginliğinin, ticaret kültürünün daha fazla açığa çıkartılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 
 
 
Tüm bu zenginlikler belirlendikten sonra Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Strateji Planları, Turizm Master Planı yapıldığını kaydeden Vali Lekesiz, ‘Hedefler belirlendi ve hedefimize doğru gidiyoruz.’dedi.
 
 
 
Hatay’ın nüfusundan tarihine, kültürel değerlerinden turizm değerlerine, toprak yapısından ürün desenine kadar tüm yönleri ile izleyenlerle paylaşan Lekesiz, ‘Hatay anlatmakla bitirilemez. Mutlaka görülmesi gereken bir il. 
 
 
 
Farklı bir il, sadece kendisine benzeyen bir il görmek isteyenleri Hatay’a bekliyoruz.’ dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir