İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beraat kandili kutlama mesajları…

Ramazan ayının müjdecisi olan mübarek Beraat Kandili’ni de idrak etmek üzereyiz. şaban ayının 15. gecesi olan 26 Temmuz 2010 Pazartesi gününü 27 Temmuz 2010 Salı gününe bağlayan gece mübarek Berat Kandili dir.
 
Hatay ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Berat Kandilinin mana ve önemi konusunda şu açıklamalarda bulundu: “Berat Kandili Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arındıkları, ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna zaman dilimlerinden biridir.
 
Beraat kelimesi; Günahtan, suçtan, borçtan kurtulmak manalarını ifade eder. Bütün bir senenin manevi kirini, pasını, lekesini atıp Allah’ın sonsuz af ve mağfiretine ulaşmaktır.
 
Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir Hadis-i şeriflerinde; “Beş gece vardır ki yapılan dualar geri çevrilmez, bunlar Recep ayının ilk gecesi, şaban ayının onbeşinci gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramlarının geceleri ve Cuma geceleridir.” Diğer bir Hadis-i şeriflerinde de “şaban Ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünü oruçla geçiriniz. çünkü Yüce Allah o gece güneş doğuncaya kadar dünya alemine rahmeti ile tecelli eder ve şöyle buyurur: Yok mudur istiğfar eden, mağfiret edeyim.
 
Yok mudur rızk isteyen, rızıklandırayım. Yok mudur dert ve musibete düşen, şifasını vereyim. Daha ne gibi dilekleri olanlar varsa istesinler vereyim.” buyurmuşlardır. Müminler için bu kandil gecesi, hem af, mağfiret ve ilahi rahmete kavuşma vesilesi; hem de birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını en yoğun bir şekilde yaşadıkları bir fırsat gecesidir. Bu gecede kırgınlıklara son verilir, gönüller alınır, fakir fukara hatırlanır. Bu sebepledir ki asırlar boyu bu topraklar üzerinde yaşayan Müslüman ecdadımız, bu geceyi diğer kutsal geceler gibi, dini hayata derinlik kazandıran bir değer olarak görmüşler ve onu nefisleri kontrol altına almanın bir fırsatı olarak değerlendirmişlerdir.
 
Bu geceyi fırsat bilerek Rabbimiz’ e bol bol dua ve niyazda bulunalım. Bir sene içinde işlediğimiz amellerin vicdan muhasebesini yapalım. Dargınlarımız varsa barışalım. Ana-Babamızın gönlünü alalım. Bu gecenin bereketinden, ihsanından bizleri uzaklaştıran şirk, içki, kumar, zina, kin, nefret, kibir, gurur, akraba ile ilgiyi kesme, ana babaya karşı gelme gibi kötülüklerden sakınalım. şehitlerimizi, gazilerimizi yâd edelim. Vatan ve Milletimizin selameti için Rabbimize yalvaralım. Bu mübarek geceyi fırsat bilerek kaza namazlarımızı kılmaya çalışalım. Bolca Kur’an-ı Kerim okuyalım. Büyüklerimizi, hasta ve yaşlılarımızı ziyaret edelim. Tövbe, istiğfar ile dua edelim. ıman ve irademizi, sabır ve metanetimizi muhafaza ederek felaket ve musibetlerden koruması dileğiyle Rabbimize dua ve niyazda bulunalım.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Beraat kandilinin birlik, beraberlik, kardeşlik ve barışa vesile olması temennisi ile Milletimize, memleketimize ve tüm ınsanlığa hayırlar getirmesini diler, tüm hemşerilerimin Beraat kandilini tebrik eder, Beraat Kandili vesilesiyle, 26 Temmuz Pazartesi günü yatsı namazında, Habib-i Neccar Camiinde sunacağımız Vaaz ve Mevlid programına tüm halkımızı davet eder, saygılar sunarım”
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş, Beraat Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
 
Başkan Savaş Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen, ayrıca mübarek Ramazan ayının da bir müjdecisi olan Berat gecesi, inananlara, kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve yanlışlardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Yaratıcının sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini hatırlatan bir zaman dilimidir.
 
ışte bu manevi atmosferde idrak edeceğimiz, yardımlaşma, dayanışma hislerinin hayır ve iyiliklerin artarak yoğunlaştığı Berat kandilinde sevgi ve gönül huzuru ile kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesini temenni ediyor, bu duygu ve düşüncelerle hemşehrilerimiz ile birlikte bütün ıslam âleminin Berat kandilini kutluyorum” dedi.
ATSO Meclis Başkanı Hikmet çinçin tüm Hatay halkının beraat kandilini kutladı.
 
TOBB Yönetim Kurulu üyesi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Kuseyri tüm Hatay halkının beraat kandilini kutladığını kandilin hayırlara vesile olmasını dilediğini belirtti.
TBMM çevre Komisyonu Başkan VekiliAK Parti Hatay Milletvekili  Prof. Dr. Mustafa öZTüRK’ de Hatay halkının beraat kandilini şöyle kutladı “Kalpteki kirlilikten arinmak, iyiye ve güzele yönelmek dilegiyle Berat Kandilinizi tebrik ederim…”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir