İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berlusconi: Erdoğan’ı ben ikna ettim…

Nato krizi nasıl çözüldü? Ya da çözüldü mü? ıtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreterliğine getirilmesi konusunda Türkiye’yi ikna etmede kilit rol oynadığını savundu.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bugün yaptığı ilk telefon görüşmesinin tam 32 dakika sürdüğünü belirten Berlusconi, ”Erdoğan’ı ben ikna ettim” iddiasında bulundu.
 
ıtalyan ajanslarındaki haberlere göre, Berlusconi, Rasmussen konusunda Türkiye’yi ikna görevinin kendisine verildiğini belirterek, ”Başbakan Erdoğan, sabahleyin 32 dakika süren telefon görüşmemizin ardından, Rasmussen’le ilgili olarak, terör örgütü PKK’yla bağlantılı olduğuna inandığı bir televizyon kanalının kapatılması ve Danimarka’da barındırılmamasına ilişkin güvence istedi” diye konuştu.
 
Berlusconi, Başbakan Erdoğan’ın Rasmussen’in adaylığına önce sıcak bakmamasının sebebini de şu cümlelerle özetledi:
”Erdoğan bu talebini Danimarka başbakanına dört yıl önce de iletmiş, ama bir sonuç çıkmamıştı. Dolayısıyla bu kişinin, Türkiye yönetimi ve Müslüman dünyasıyla temaslarda doğru bir seçim olmayacağına dair kuşkular söz konusuydu.”
 
Berlusconi, Türkiye’nin gerekli güvenceyi almasının ardından ikna olduğuna da ileri sürerek, ”Başbakan Rasmussen, adaylığını açıkladığı konuşmasında, Ankara ve tüm ıslam dünyasıyla temaslara özel bir önem vermeyi açıkça vaat etti” diye konuştu.
Kaynak sabahgazetesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir