İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Besmelesiz kesim haramdır…

Beyaz et sektörünün lider isimlerinden biri olan Beyza Piliç’in Genel Koordinatörü Necmettin çalışkan’ın da daha önce ifade ettiği Helal Gıda çalışmalarında sona ulaşıldı. Standart taslağına göre, tavuk dahil her bir hayvanın kesimi sırasında ´´Bismillahirrahmanirrahim Allahu Ekber´´ denmesi gerekiyor.

Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin çalışkan tarafından “Bu bir inanç meselesidir…” şekliyle değerlendirilen “Helal Gıda” uygulamasına dair son tabloda netleşen bilgiler kamuoyuna sunuldu.
Hatırlanacağı gibi, özellikle beyaz et sektöründe söz konusu olacak olan çalışmaya yönelik olarak konuşan çalışkan, “geç kalınmış bir çalışma” olarak ifade ettiği konu için şunları söylemişti:

“Kuşkusuz bazı çevreler, laikliğin tutucu savunucuları, laikçiler, maalesef her konuda olduğu gibi, ülkemize çok lazım olan, çok acil olarak çözümlenmesi gereken bazı noktalarda da önümüze engel olarak çıkıyorlar. şu an dünyanın pek çok batılı ülkesinde Helal Gıda Sertifikası bulunmaktadır. Yani sadece Müslüman ülkelerde değil batılı ülkelerde de bu durum aynen uygulanmaktadır. çünkü bu bir inanç meselesidir. Onun için de her toplumda dindar, Müslüman insanlar olduğuna göre, Helal Gıda Sertifikası düzenleniyor. ülkemiz bu konuda gerçekten de çok geç kaldı.

Türkiye’nin ihracattaki en önemli problemlerinden birisi, Helal Gıda Sertifikası’nın olmayışıdır. Yurt içi piyasasında da, insanlar, şahsen bildikleri, tanıdıkları firmalardan alışveriş yapıyor ama genel olarak Helal Gıda Sertifikası imkânı olmadığı için de, ön yargıyla hareket etmek durumunda kalıyor. Halbuki, bu sertifika bir şekilde düzenlense o zaman halkımız da çok daha rahat hareket etme imkanı bulacaktır. Hem katkı maddeleri konusunda hem de inanca ve insan tabiatına aykırı olan mamullerin tüketilmesi engellenmiş olacaktır.”

SüREçTE GELıNEN NOKTADA GELışMELER NE DıYOR?

çalışmanın önemine dikkat çeken Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin çalışkan’ın ifadeleri çerçevesinde ilerleyen süreçte, ıslam Kalkınma Teşkilatı (ıKT)  bünyesinde çalışmaları yürütülen ”Helal Gıda Standardı”nın
ana hatları da belli oldu. Standart taslağına göre, tavuk dahil her bir hayvanın kesimi sırasında ”Bismillahirrahmanirrahim Allahu Ekber” denmesi gerekiyor.
ülkelerin itiraz ettiği noktalara göre yeniden düzenlenen standarda, Ekim’de ıstanbul’da yapılacak toplantıda son şeklinin verilmesi öngörülüyor.

ıKT Standart Uzmanlar Komitesi’nin hazırladığı standart uygun bulunursa, ıKT tarafından üye ülkelere dağıtılacak. Bu milli bir standart olmayacağı için, uluslararası ticarette, alıcı
ülkelerin, firmaların talebine göre satıcı firmalar tarafından uygulanacak.
Dünyada, helal belgesine göre yapılan ticaretin boyutlarının 600 milyar doları gıda olmak üzere, kozmetikler ve diğer tüketim maddeleri de dikkate alınırsa 2 trilyon dolara kadar
çıktığı tahmin ediliyor.

HAYVANLARIN KESıM şARTLARI

TSE, DTM ve TüRKAK’ın da yer aldığı ıKT Standart Hazırlama Komitesi tarafından hazırlanan ve Ekim ayında ıKT Uzmanlar Grubu’na sunulacak helal gıda standardı taslağında en önemli bölümü, et ve et ürünleri üretimi amacıyla kesilecek hayvanların kesim şartlarına ilişkin düzenlemeler oluşturuyor.Kur’an ve Hz. Muhammed’in sözleri ve ıslam’ın sünnetleri
yanında FAO bünyesinde hazırlanan Codeks Alimentarius ve diğer uluslararası hijyen kuralları da dikkate alınarak hazırlanan standart, ıslami kurallara uygun olarak gıdaların, üretimi, depolanması, taşınması, pazarlanmasına ilişkin şartları düzenliyor.

şimdiye kadar 2 kez görüşe açılan metin konusunda birçok ülkedeki ıslam Enstitüsü ve Türkiye’de Diyanet ışleri Başkanlığı’ndan da görüş alındığı belirtildi.
Standartta, inek, bufalo, koyun, keçi, deve, tavuk, kaz, ördek, hindi gibi evcil hayvanlar yanında, antilop, geyik, vahşi inek, dağ keçisi, güvercin, serçe, bıldırcın, sığırcık,
deve kuşu gibi yırtıcı olmayan vahşi hayvanlar ve kuşlar ”helal hayvanlar” olarak kabul ediliyor.
Domuz, köpek ve cinsleri, Allah adına ve ıslami kurallara göre kesilmeyen hayvanlar, ecelleri ile ölenler, helal gıda ile beslenmeyen hayvanlar helal kabul edilmiyor. Yırtıcı, kartal, şahin gibi avlanan kuşlar helal değil. Veba ve tehlikeli hastalık, toksik madde taşıyan hayvanlar, fareler, akrepler, yılanlar, kertenkele, salyangoz, böcek ve onların larvaları (iğrendirici hayvanlar), ıslam’da öldürülmesi yasaklanmış hayvanlar, bal arıları, eşek, katır de helal kabul edilmiyor.
Helal olmayan hayvanla çiftleştirilerek elde edilen hayvanlardan sağlanan gıdalar, Allah’ın adını anmadan kesilen hayvanları tüketmek ıslam’a uygun değil.

Suda yaşayan hayvanlar, zehirleyici, toksit maddeler taşıyan ve insan sağlığı için zararlı olanlar hariç, helal kabul ediliyor. Suda yaşayan toksik madde taşıyan hayvanlar, proses sürecinde zehirden arındırılırsa helal hale gelebilecek. Havyar helal gıda arasında sayıldı. Tüm pullu balıklar, onların yumurtaları, karidesler helal kabul ediliyor.Hem suda, hem karada yaşayan hayvanlar helal kabul edilmiyor.Toprakta üretilen ürünler helal. Her çeşit kan ve kandan üretilen ürünler helal değil.
ınsan ve hayvan vücudundan çıkarılan üre, plesanta, pislik, dışkı, kusma, insanın herhangi bir parçasının tüketilmesi helal değil.

HAYVANLAR DıNLENDıRıLECEK

Hayvanların nasıl kesileceği, kesim şartları ve kesim yapacak kişinin niteliklerine de ayrıntılı olarak yer verilen taslağa göre, kesim zamanı gelmiş, sağlıklı ve canlı hayvanların kesilmesi ve kesim sırasında hayvana işkence edilmemesi gerekiyor. Hayvanın kesilmesi için sağlıklı olduğuna dair veterinerlik kuruluşundan sertifika alınacak.

Hayvanlar helal gıda ile beslenecek. Uzun yolculuktan gelen hayvanlar, kesilmeden önce dinlendirilecek. Hayvanları kesenler yetişkin bir Müslüman olacak, bu kişi Müslümanlığın
temel kurallarını anlayacak ve ona göre kesecek. Kesim yapabilecek kişilerin bu konuda sertifikası olacak.Kesimhaneler, sadece helal hayvanların kesiminde kullanılacak. Kesim aletlerinin çelikten yapılması tercih edilecek. Kesimhaneler mevzuata uygun olacak.

Hayvanların kesimden önce uyuşturulması veya sersemletilmesi tavsiye edilmiyor. Sersemletilmemesi gerekiyor. Hayvanlar, elektrik şoku verildiğinde hala canlı olmalı ve elektrik şoku düşük voltajlı olmalı ve sadece başa verilmeli. Taslak metinde, hangi hayvana ne kadar süre ile ve ne şiddette elektrik şoku uygulanacağı da belirtildi. Kesime gidecek
hayvanların üzerindeki dışkıların kesimden önce temizlenmesi gerekiyor. Hayvanlar kesilirken birbirini görmeyecek ve kesilirken yüzleri kıbleye dönük olacak.

ALLAH’IN ADI ANILMAZSA HELAL DEğıL

Hayvanlar kesilirken ”Bismillahirrahmanirrahim Allahu Ekber” denmeli. Allah’ın adı anılmazsa bu kesim helal değil. Bu ifadenin her bir hayvan için söylenmesi gerekiyor. Kesim bir darbede yapılacak, enseden başlayıp boyun yarılacak ve adem elmasına kadar gelecek. Hayvanın boynu, kanama bittikten sonra bedeninden ayrılacak. Kanamanın bitmesi ile ölümün kesinleştiği anlaşılacak.Kümes hayvanlarının da kesiminden önce veteriner tarafından
kontrol edilmesi gerekiyor. Kümes hayvanların kesiminde de ıslami kurallara uyulacak. Mekanik kesimde operatör yetişkin Müslüman olacak. Kesici, her kesimde ”Allahu Ekber” diyecek. Hayvanların başından ayrılmayacak ve kesim bölgesinden ayrılınca, yeniden başlarken yine ”Bismillah Allahuekber” demesi gerekiyor.

Balıkların böyle kesilmesi gerekmiyor. Balıklar, sudan canlı çıkarılacak ve su dışında ölecek.
Yumurtalar helal hayvanlardan sağlanacak. Yumurta türevlerinin üretiminde helal olmayan ürünler kullanılmayacak.
Bal, polen, bal özü helal. Gıda üretiminde kullanılan ve insan sağlığına zararlı olmayan kültürler ”helal kültür” kabul edilecek.
Paketlemede kullanılan malzemeler de helal olacak. Helal olmayan parçalar paketlemede kullanılmayacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir