İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir tünel daha…

Hatay’da kanalizasyon kazısında Helenistik çağ’a ait olduğu sanılan bir tünele daha ulaşıldı.

Hatay’ın merkezi Antakya’nın Bağrıyanık Mahallesi ve Saray Caddesi yağmur ve içme suyu ile kanalizasyon döşeme inşaatı, çıkan tünellerden dolayı sürekli aksıyor.

Yaklaşık bir ay önce eski Antakya olarak bilinen alanda belediye tarafından yürütülen kazı çalışmasında, Helenistik çağ’a ait bir kanalizasyon tüneli bulunmuştu. Tünelde inceleme çalışmaları başlatan Antakya Arkeoloji Müzesi yetkilileri, bu tünelin dünyanın ilk ışıklı caddesi olan Kurtuluş Caddesi’nin bağlantı tüneli olma ihtimaline karşı çalışmalarını sürdürürken yeni bir tünel daha ortaya çıktı. Kepçe ile gerçekleştirilen kazılar sırasında Saray Caddesi’nin bitiminden Asi nehrine yönelen ara sokakta yapılan çalışmalarda ortaya çıkan tünel nedeniyle çalışmalar durduruldu.

Yetkililer, cadde üzerinde bulunan tünelin, Helenistik çağ’a ait ve daha önce bulunan tünellerle bir bağlantısı olduğunu düşünüyor. Yapılan her kazıda, Helenistik çağ’a ait tünellerin ortaya çıktığı cadde üzerinde Antakya Arkeoloji Müzesi yetkilileri, incelemeler yapıyor. Belediye ekipleri ise tünele zarar vermemek için farklı alanda kazı çalışmalarına başladı.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir