İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitkisel Ürünler Alırken Dikkat…

Gürses: “Vatandaşlarımız, bitkisel ürünleri alırken mutlaka eczacısına danışsın ve bu konuda sağlığından olmasın”
 
 
 
 
AA 
 
 
 
 
Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet ıhsan Gürses, “Bilimsel Eczacılık Günü” nedeniyle Hatay Eczacılar Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, 2009 yılından itibaren belirli temalar etrafında haftalarını kutladıklarını, bu yıl “Bitkisel ürünleri” yerleştirme konusunun ele alınacağını söyledi.
 
 
 
 
Gürses, vatandaşların bitkisel ürünleri alırken sağlığından olmaması için eczacılara danışması gerektiğini belirtti.
 
 
 
 
Türkiye’de ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelen “Bitkisel ürünlerin ve gıda takviyelerinin kullanımı” konusunda gerek eczaneler gerekse tüm iletişim kanalları aracılığıyla halkı bilgilendirmeyi hedeflediklerini ifade eden Gürses, bu noktada sağlık otoriterlerini, çalışanlarını ve sağlık hizmetinden yararlananları mesleki ve toplumsal sorumluluklarının farkına varmaya davet ettiklerini kaydetti.
 
 
 
 
Gürses, dünya ölçeğinde sağlıklı olma anlayışı çerçevesinde “Alternatif tedavi” yöntemlerine ve bitkisel ürünlere yönelik ilginin günden güne arttığını belirterek, “Buna bağlı olarak da söz konusu ürünlerin kullanımından kaynaklanan ilaç etkileşimleri ve rahatsızlıklarda da bir artış var. Bitkisel ürünler konusunda Türkiye’de mevcut uygulamalara bakıldığında, gerek alanın tanımlanamaması gerekse yasal düzenlemeler ve denetim aşamasında ciddi sıkıntılar bulunuyor. 
 
 
 
 
Bu konuda vatandaşların çok dikkatli duyarlı olmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız, bitkisel ürünleri alırken mutlaka eczacısına danışsın ve bu konuda sağlığından olmasın” diye konuştu.Gürses, doğru üretim standartlarına göre üretilmiş bitkisel ilaçların doğru danışmanlık hizmetiyle halka sunulmasının ancak eczacıların eliyle yürütülebileceğini ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir