İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Boğulmaya Başladık…

Soğuklarla birlikle başlayan ısınma ihtiyacı ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de hava kirliliği başta olmak üzere soba zehirlenmeleri gibi sorunları da beraberinde getirdi. “Her kış mevsiminde hortlayan hava kirliliğine dikkat çeken uzmanlar bu konuda tüketiciler kadar yetkililere de çok önemli görevler düşüyor.” Açıklamasında bulunuyorlar.

 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Antakya çevre Koruma Derneği (AçKD) Başkanı Selda Asker; denetimsizlikten yakındı. Asker; “Henüz kış mevsimi tam anlamıyla başlamadığı halde Antakya dumandan geçilmiyor. özellikle akşam saatlerinde hava kirliliğinden nefes alamaz hale geldik.” Dedi.

 

Yakıcılar mutlaka eğitilmeli…

“Her sene kış başlamadan hava kirliliğinin önlenmesi gündeme gelir, ‘şehre giren kömürler denetlenmeli, yakıcılara gerekli eğitimler verilmeli, baca, filtre kontrolleri yapılmalı denir’, tartışılır ve şehir yine hava kirliliğine mahkûm edilir.” şeklinde konuşan Antakya çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker; “Bu sene de ilimizin kaderinin değişmediğini, çevre Bakanlığı’ nca her yıl yapılan hava kirliliği ölçümlerinde Hatay’ ın ilk sıralardaki yerini aldığını vurguladı.
Antakya çevre Koruma Derneği olarak; çevre Müdürlüğü’ ne şehre giren kömürlerin kalitesiyle ilgili numune alınıp alınmadığını? Alınmış ise hangi sıklıkta ve normlarda alındığını? Numune raporlarının sonuçlarını soran Antakya çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker; Sebebini bildiğimiz bir olayla baş edemeyecek kadar aciz olunmaması gerektiğini ifade etti.

Denetimler mutlaka arttırılmalı…

“Kömürün hatalı yakılması, bacaların zamanında temizlenmemesi, filtre kullanılmaması, denetimlerin yetersizliği sorunun ana kaynağını oluşturmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesi için tüm yetkililerin görevlerini eksiksiz yapması gerekmektedir.” şeklinde görüş bildiren Başkan Selda Asker; belediyeyi de göreve çağırdığı açıklamasını şöyle sürdürdü. 
Belediyeler aktif rol üstlenmeli…
“Bu noktada Antakya Belediyesi’ nin de çalışmalarını ve görüşlerini merak ediyoruz. özellikle Doğu Antakya’ da hava kirliliği ile ilgili çalışmaları var mı? Bu kış mevsimini de zehir soluyarak mı geçireceğiz? Hava kirliliği sağlığımızı da etkilemektedir. özellikle astım, bronşit gibi solunum yolu süreğen hastalarda, kalp ve yüksek tansiyon hastalarında krizlere ve hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.” 

Herkes üzerine düşeni yapmalı…

Antakya çevre Koruma Derneği (AçKD) Başkanı Selda Asker; açıklamasının sonunda; “Sağlıklı nesiller ancak sağlıklı bir çevrede yetişir. Birey olarak ta biz üzerimize düşen basit gibi görünen ama kirlilik konusunda son derece önemli olan görevleri yapmak zorundayız. Kaloriferler bu işin eğitimini almış kişilerce yakılmalıdır, kömür yakılırken üstten tutuşturulmalıdır. Bacaların temizliği mutlaka yapılmalıdır. Unutmayın ki, temiz hava solumak, sağlıklı bir çevrede yaşamak temel hakkımız.” Dedi.

Seçim kömürleri de eleştiriliyor…


Muhalefetin ‘seçim rüşveti’ olarak eleştirdiği bedava kömür bu defa çevreciler tarafından havayı aşırı derecede kirlettiği iddiasıyla eleştirilir oldu. Hükümetin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere dağıttığı bedava kömürün düşük kalitesi nedeniyle çevre kirliliğine yol açtığı iddiaları bazı kesimlerce dillendirilse de ilimizde bedava kömürlerin kullanımının az olması piyasada satılan bazı kömürlerin de çevreye hatırı sayılır derecede kirlilik yaydığını belgeler nitelikte.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir