İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bölgesel Kalkınma Toplantısı…

DOğAKA KALKINMAYI HEDEFLıYOR…
 
Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinin yer aldığı Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Hatay bölge toplantıları yapılıyor. Pazar günü başlayan toplantılar 3 gün sürdü ve dün sona erdi. Pazar günü Ottoman oteldeki toplantıya Vali M. Celalettin Lekesiz, Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yatırımcı kuruluşların uzmanları; akademisyenler ve Ankara’dan gelen resmi görevliler ile resmi kurum müdürleri katıldı.
 
Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerini kapsayan TR63 bölgesinin gelişmesi hedefine yönelik olarak, bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansı yönlendirmek üzere oluşturulan DOğAKA Kalkınma Kurulu 2. toplantısı, Kalkınma Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan’ın açılış konuşması ile başladı. Ajansın çalışmaları ve üç günlük toplantıda yapılacaklar hakkında bilgi veren Arıkan, kalkınma ajanslarının gelişen dünyamızda küreselleşen dünya ekonomisi sayesinde bir zorunluluk olduğunu, bölgesel kalkınma hedeflerine ulaşılmasında yerel sahiplenmenin hayati önem taşıdığını vurguladı.
 
DOğAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, ajans olarak bazı ilkleri gerçekleştirmek istediklerini vurguladığı konuşmasında, bu yıl içerisinde yapılacak tüm faaliyetleri kapsayan bir çalışma planı hazırladıklarını ve onaylanmasının ardından doğrudan faaliyet desteği, teknik destek ve güdümlü faaliyet desteği kapsamında teklif çağrılarına çıkarak, proje başvurularını hemen almaya başlayacaklarını belirtti.
 
 Toplantıya katılmak üzere Hatay’a gelen DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, yapmış olduğu konuşmada; “Bugün burada toplanmamızın sebebi kalkınmaya verdiğimiz anlam ve önemdir. Bugün ve devamında yapılacak olan toplantılarda bölgemizin gelişmesi ve daha iyi noktalara gelmesi anlamında vizyonumuzun ne olması gerektiğini sizler ortaya koyacaksınız” dedi.
 
Ottoman Otelde Pazar sabahı geniş katılımlı toplantıya başkanlık eden Vali Lekesiz de bugünü çok önemsediğini belirttiği konuşmasında; “TR 63 Bölgemiz, Antik çağlardan bu güne kadar uygarlıkların beşiği, medeniyetlerin buluşma yeri, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı, Ortadoğu’nun Avrupa’ya açılan kapısı, demir-çelik üretiminin merkezi, turizmin yeni varış noktası, bölünmüş yolları, havaalanları, limanları, üniversiteleri, ticaret kültürü, tarımsal zenginliği ve insan kaynağı ile ülkemizin geleceğinde söz sahibidir” dedi. Vali M. Celalettin Lekesiz Ottoman Otelde Pazar günü başlayan DOğAKA toplantılarındaki konuşmasında daha sonra şunları söyledi: “Bu toplantı, üç gün sürecek seminer şeklinde yapılan bir organizasyondur. ılk defa bu şekilde düzenlenen toplantının birkaç yararı olacağını düşünüyorum. Birincisi, DOğAKA olarak, belirlenecek bir hedefe doğru hep beraber yürüyeceğimizden dolayı, dayanışma ve kaynaşma kültürünün oluşmasına katkı sağlayacaktır. ıkincisi, ‘ben’ duygusu yerine ‘biz’ duygusunun gelişmesini, yerleşmesini sağlayacaktır. üçüncü olarak da, yönetimin unsurlarından olan koordinasyon başta olmak üzere, bölge içerisinde daha uyumlu, daha ahenkli, daha bütüncül bir anlayışla çalışmaya çok ciddi katkısı olacaktır.” ifadelerine yer verdi.
 
Konuşmaların ardından DOğAKA Genel Sekreteri Serdengeçti başta olmak üzere tüm personele kendini tanıttı ve personelin Kalkınma Kurulu üyeleri ile tanışmaları sağlandı. Tanışmanın ardından Vali Lekesiz, tüm personel ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra ‘Kalkınma Ajansları ve Uluslararası Fonların Bölgesel Gelişmedeki Rolleri’ konulu panele geçildi. DOğAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan’ın başkanlık yaptığı panele, birikimleri ile katkı sağlayacak olan, DPT Planlama Uzmanı Mehmet Emin özsan, Hazine Müsteşarlığı’ndan Gülin Yörük, KOSGEB Strateji Geliştirme Müdür Vekili Yusuf Keskin ve Ulusal Ajans Halkla ılişkiler Koordinatörü Melih Rüştü çalıkoğlu konuşmacı olarak katıldılar.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir