İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu olay hukuki değildir…

Cumhuriyet Halk Partisi Antakya Merkez ılçe Başkanı Mevlüt Yeşildağ, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı ılhan Cihaner’in tutuklanmasıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.
 
Yeşildağ, ”Ergenekon terör örgütü üyesi olmak”, ”görevi kötüye kullanmak”, ”tehdit ve iftira” suçlamasıyla Erzincan Başsavcısı ılhan Cihaner’in makam odasının, evinin aranmasının ardından gözaltına alınmasının ve tutuklanmasının sadece hukuk çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini belirtti.
 
Bu olayın hukukun katli olduğu kadar siyasi bir vaka olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Yeşildağ açıklamasını şöyle sürdürdü;“Bu olaydan sonra her an herkes, gözaltına alınabilir, tutuklanabilir. Bu olayda hükümetin “gizli eli “ devreye girdi ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı’nı tutukladı. şimdi şunu sormak gerekir. Artık bu uygulama karşısında savcılar rahat soruşturma yapabilirler mi? ıktidara yakın kişi veya kurumları soruşturabilirler mi? Hangi kurum artık rahat çalışabilir? Artık kişiler ve kurumlar iktidarın yönlendirmesine açık hale getirtilmiştir. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı dönemin adalet bakanı olan Cemil çiçek ve Adalet bakanı müsteşarının isteklerini yerine getirmiş olsaydı tutuklanır mıydı? Bu olay açıkça bağımsız savcı ve yargıçlara bir gözdağıdır. Bu olay hukuki değildir.   
 
Ceza Muhakemesi Kanununun 250. maddenin 3. fıkrasına göre; Yargıtay’da ve Anayasa Mahkemesi’nde yargılanacak kişiler özel görevli ağır ceza mahkemesinin yetki alanı dışındadır. Dolayısıyla ne soruşturma ne de kovuşturma aşamasında Yargıtay’ın yargılayacağı kişiler bu mahkemelerin görev alanı içerisinde değerlendirilemez. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı’nın tutuklanmasında bu durum göz ardı edilmiştir. Burada açıkça bir yetki gasbı söz konusudur. Ortada hukuksuz bir soruşturma yöntemi söz konusudur. Bu nedenle bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir