İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu rakamla Marka Kent Olmaz…

Marka kent olma yolunda çaba gösteren ilimiz Hatay’ a Kültür ve Turizm alanın da ayrılan pay sadece 140 bin lira. 2009 yılı için ayrılan bu ödenek geçtiğimiz yıl bile 169 bin liraydı. ışte bu rakamlara tepki gösteren ıl Kültür ve Turizm Müdürü Nizamettin Duran “Bu rakamla diğer illerle rekabet edebilir misiniz? Yarışabilir misiniz?
 
Hatay halkının Kültür ve Turizm alanında beklediği atılımı yapabilir misiniz? Marka kent olabilir misiniz?” dedi. Bu konuda bir çalışmaya giderek diğer illere ayrılan ödenekleri araştırdıklarını söyleyen Duran, 2009 yılı için Hatay iline 140 bin lira ödenek ayrılmışken, aynı yıl için Amasya’ ya 1 milyon 600 bin lira, Mardin iline 1 milyon 300 bin lira, Adana iline 1 milyon 700 bin lira ve Gaziantep iline ise 13 milyon 777 bin lira ödenek ayrıldığına dikkat çekti.
 
Adeta şok eden rakamlarla basın mensuplarının önüne çıkan ıl Kültür ve Turizm Müdürü Nizamettin Duran Hatay ilinin 140 bin lira ödenek ile ne yapabileceğini tekrar sorarak, “Siz bu ödenekle hangi eserinizi onaracaksınız? Hangi turistik değerinize sahip çıkarak turizm patlaması yapacaksınız?” diye sordu. Konuştukça duygusallaşan ve eleştiri dozunu artıran Nizamettin Duran, Kırıkhanlı bir Meclis üyesinin Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bütçe görüşmeleri sırasında bir köprünün onarım işini sorması üzerine kendisine şöyle çıkıştığını anlattı: “Bütçemizin ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Hepsini buraya harcarsak yine yetmez. Keşke ödeneklerinizi yeteri kadar verseniz de bizden hesap sorsanız. Oysa bakın il müdürü olarak ben soruyorum, ben istiyorum. Verin ki biz de çalışalım hizmet verelim dedim” şeklinde konuştu. 2010 yılı için 4 milyon 388 bin lira ederinde bir bütçe oluşturduklarını anlatan Duran, “Başkanımızdan bütün üyelerine kadar, ecdat yadigârı tarihi eserlerimize duyarlı, bu eserlerimizi korumaya, onarmaya ve ayağa kaldırmaya niyet etmiş, azimli, kararlı ve bu işin önemini kavramış, kültürlü ve donanımlı meclisimizin bu yıl ilk defa Hatay’ ın şanına yakışır bütçeyi ayırmasını umut ediyoruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir