İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Bu Topraklar Hoşgörünün Yurdu’…

Medeniyetler ıttifakı Eş Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu topraklar daha çok barışın, hoş görünün, birlikte yaşama kültürünün birbirine saygı ve sevginin yurdu olmuştur. ıstanbul bunun en bariz örneğidir” dedi.
 
 
Başbakan Erdoğan, çırağan Sarayında başlayan “Medeniyetler ıttifakı ıkinci Forumu”nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Medeniyetler ıttifakı girişiminin BM Genel Sekreterinin açıklamasıyla 2005 yılı temmuz ayında hayata geçtiğini ve yaklaşık 4 yıllık bir çalışmayla ittifakın kapsamlı nitelik kazanarak kuramsallaştığını, alanında en ciddi ve somut yaklaşımlar ortaya koyan, çözüm ve projeler üreten bir yapı halini aldığını kaydetti.
 
 
ıttifakın ikinci forumunu ıstanbul’da yapıyor olmaktan ülke ve millet olarak büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:
 
 
“Dünyanın tüm coğrafyaları gibi bu coğrafya da tarih boyunca zaman zaman çatışmalara, savaşlara, acılara sahne oldu. Ancak şunu mutlulukla ifade etmeliyim ki, bu topraklar daha çok barışın, hoşgörünün, birlikte yaşama kültürünün, birbirine saygı ve sevginin yurdu olmuştur. ıstanbul bunun en bariz örneğidir. ıstanbul, sadece Avrupa ve Asya’yı birleştirmekle kalmıyor. ıstanbul, Asya, Avrupa ve Afrika’nın kesişme noktasında bulunmakla kalmıyor. ‘2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti’ olarak kabul edilen ıstanbul, tarih boyunca olduğu gibi, bugün de dünyaya sevgi ve hoşgörü mesajları göndermeye devam ediyor.”
 
HABERTüRK

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir