İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyük Dilim ıstiyoruz

Hatay Valisi Lekesiz: çok büyük bir potansiyele sahip olmamıza rağmen, turizm pastasından maalesef yeterli payı alamıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız Hatay Turizm Stratejisi ve Eylem Planıyla sektörü canlandırmaya, ilimize gelen ziyaretçi sayısını arttırmaya çalışacağız.

 

 

 

Hatay Valiliği koordinasyonunda, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOğAKA) ve ıl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan “Hatay ıli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı Tanıtım Toplantısı” Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

 

 

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, toplantıda yaptığı konuşmada, Hatay’ın turizm açısından büyük bir potansiyelinin bulunmasına rağmen bu sektörden yeteri kadar faydalanılamadığını söyledi. 

 

 

 

Yol Haritamız Olacak

 

 

Plan sayesinde bireysel değil, kurumsal doğrularla hareket edileceğini ifade eden Vali Lekesiz, “ilimizin sahip olduğu potansiyeli yeteri kadar turistle buluşturamadığımız için Hatay ıli Turizm Stratejisi ve Eylem Planını hazırladıklarını, planın Hatay’ın dünyadaki turizm pastasından ne kadar pay alacağı konusunda yürütülecek çalışmalara için yol haritası olacağını söyledi.

 

 

 

Hedef 1 Milyon Turist

 

 

Hatay’ın binlerce yıllık tarihi, kültür mirası ve değerleriyle, 81 il arasından ilk 15’e girerek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Marka Kent” olmaya aday gösterildiğini ifade eden Lekesiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Farklı dinlerin bir arada barış ve hoşgörü içerisin yaşadığı kentimiz, tarihi ve doğal güzellikleriyle farklı turizm alternatifini bünyesinde barındırıyor. Türkiye, 2011 yılında 29.5 milyon turistle dünyada en çok ziyaret edilen 6’ncı ülke oldu. 

 

 

 

Hatay’da, aynı yıl içerisinde 256 bin turistle 150 milyon dolar gelir sağladı. çok fazla turizm potansiyelini bünyesinde barındırmasına rağmen kentimiz bu sektörden maalesef yeterli payı alamıyor. Bu kapsamda hazırladığımız planla sektörü daha canlandırmaya, ilimize gelen ziyaretçi sayısını arttırmaya çalışacağız. Eylem planıyla amacımız, Ortadoğu ve Avrupa’nın turizm pazarlarında yer almak ve kentteki ziyaretçi sayısını 1 milyona çıkarmak.” 

 

 

 

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, birçok değere sahip Hatay’ın turizm açısından da önemli bir yere sahip olduğunu ve belediye olarak ve yapılacak her türlü çalışmalara katkı sağlayacaklarını söyledi. 

 

 

 

Kenttin güzel bir görünüme kavuşması ve eski Antakya evlerinin gelecek kuşaklara aktarılması konusunda restorasyon projeleri yaptıklarını vurgulayan Savaş, bu kapsamdaki çalışmaların devam ettiğini kaydetti. 

 

 

 

ıl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş ise, kentteki turizm potansiyelinin ekonomiye katkısını arttırmak üzere, orta ve uzun vadede turizm stratejilerinin, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde belirlenmesinin ve uygulanmasının hayati bir konu olduğunu söyledi. 

 

 

 

Konuşmaların ardından Kalkınma Bakanlığı Planlama Uzmanları çağatay Telli ve Fatih Türkmen’in öncülüğünde eylem planının sunumu gerçekleştirildi. 

Toplantıya, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ıl Jandarma Komutan Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, bazı kurum müdürleri ve kaymakamlar katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir