İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çalıştay Kokteyl ıle Sona Erdi…

Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) tarafından organize edilen ve 5 gün süreyle devam eden Referans Fikirler Platformu çalıştayı, MKü Spor Kompleksi Açık Yüzme Havuzu Tesislerinde düzenlenen kokteyl ile son buldu.
 
 
MKü’de katılımcı, şeffaf, eleştirisel yönetim anlayışını hayata geçirmek amacıyla organize edilen çalıştay kapsamında değerli bilgi ve birikimlerini paylaşmak ve sorunlara çözümler aramak üzere bir araya gelen akademisyenler ve üniversite yönetimi, oturumlar halinde günlerdir süren çalışmaların ardından Havuzbaşında düzenlenen kokteyl ile daha yakından tanışma ve kaynaşma imkânı buldular.
 
 
Canlı müzik eşliğindeki kokteyle katılan çok sayıdaki katılımcılardan Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu, başlangıçta RFP çalıştayının yararlılığıyla ilgili tereddütlerinin olduğunu ancak sonrasında çalıştaya katılan herkesin istisnasız olarak kendini ifade etme, problemlere ve çözüme ortak olma fırsatı bulduğunu gözlemlediğini, dolayısıyla organizasyonu büyük takdirle karşıladığını ifade etti.
 
 
Katılımcılardan Yrd. Doç. Dr. Yener Tekeli de, 5 gün süren toplantının yıllardır ihmal edilen pek çok sorunun gün yüzüne çıkartılması açısından çok önemli bir çalışma olduğunu, çalıştayın üniversitenin sonraki çalışmalarına ışık tutacağını söyledi. Tekeli toplantının bundan sonraki aşamalarında çözülen ve çözülemeyen problemlerin tespit edilmesini, çözülemeyenlerin nedenlerinin takipçisi olunmasını beklediklerini kaydetti.
 
 
Davetlilerden Doç. Dr. şaban Yılmaz ise, ilk kez yapılan bu toplantının farklı disiplinlerden ve fikirlerden akademisyenlerin bir araya gelmesi ve çözümler geliştirmesi açısından bir açılım olduğunu söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.
 
 
RFP çalıştayının düzenlenmesi için yoğun çaba sarfeden MKü üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de, kapanış kokteylinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 
 
Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Rektör Güder, herkesin düşüncesini rahatlıkla açıklayabildiği, evrensel üniversite ilkelerini benimsemiş bir yaklaşımla demokrasi kültürü içinde bir akademik ortam oluşabilmesi için sorunların diyalog içinde paylaşıldığı bir zemine ihtiyaç duyulduğunu, bu amaçla düzenlenen RFP çalıştayının amacına ulaştığına inandığını, katılımın yüksek olmasının ise sürpriz olmadığını söyledi.
 
 
 
 
MKü Rektörü, çalıştay süresince sunulan fikirlerin uygulanabilirliği üzerine yöneltilen bir soruya şöyle cevap verdi: “Mustafa Kemal üniversitesi öğretim üyeleri alanında son derece yetkin, önemli bilgi birikimi ve donanıma sahip akademisyenlerden oluşmaktadır.
 
 
Dolayısıyla 5 günlük azımsanamayacak bir süre içerisinde onların bu bilgi birikimi ve tecrübelerine paralel bir şekilde, üniversitemizin yarınını kuracak fikirleri üretmesi doğaldır. Biz bu doğal sonucun beklentisi içerisinde üretilen tüm fikirlerin uygulanabilir olduğunu ve kısa süre içerisinde üniversitemizde hayata geçirileceğini düşünüyoruz. çalışmalarımız da yönetim olarak samimiyetle bunları takip etmek şeklinde olacaktır.”
 
 
 
Güder, bu ve benzer organizasyonların devamlılığıyla ilgili bir soruyu ise şöyle cevaplandırdı: “Yönetim görevini devralmadan önce vaatlerimiz arasında yer alan önemli hususlardan birisi her yıl paydaşlarımızın memnuniyet düzeylerini belirleyecek anketler yaparak iyileştirmeye açık yönlerimizi belirlemek bu yönde yeni tedbirler geliştirmekti.
 
 
 
 Bu kapsamda yetkin öğretim üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz RFP çalıştayımızı değişik ve farklı konular üzerine öğretim üyesi yardımcıları ve idari personelimizle aynı konseptlerde sürdüreceğiz. Daha sonra öğrencilerimize yönelik memnuniyet anketleri ve yine paydaşlarımız arasında yer alan velilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini de çalışmalarımızın içerisine katacak yaklaşımları sergileyeceğiz.”
 
 
 
 
MKü’de ilk kez düzenlenen RFP çalıştayının kokteyli Rektör Güder’in değerli bilgi birikimlerini ve tecrübelerini üniversitenin aydınlık yarınlarını kurmak üzere paylaşan öğretim üyelerine ayrı ayrı teşekkür etmesiyle sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir