İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Canda höyüğü inceledi…

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin CANDA, Antakya Reyhanlı karayolu üzerinde bulunan Tayinat Höyüğü kazı çalışmalarını yerinde inceledi.
 
Mustafa Kemal üniversitesi, Toronto üniversitesi, ODTü, Koç ve Boğaziçi üniversitesi’ nin ortaklaşa yürüttüğü kazı çalışmalarını yakından inceleyen Rektör CANDA; “Edindiğim bilgilere göre höyükte ilk kez 1930 lu yıllarda kazı yapılmış ve yazılı tabletlerde kentin adı Kunulua olduğu anlaşılmıştır. Kent, Mö 1100-550 yılları arasında Amik Ovası merkez olmak üzere Halep’e kadar uzanan, Asur tabletlerinde Unki, Hitit yazılı tabletlerinde Attina olarak geçen bölgenin başkenti olmuştur.
 
2009 yılında T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı adına yapılan kazı çalışmalarında da en göz alıcı buluntular höyüğün orta kısımlarında bulunan yerde gerçekleştirilen kazıda ortaya çıkarılmıştır. Taş döşeli avlusu ile tapınak ve bu tapınağa ait bazalttan sütun altlığı, dokuz parça akadca yazılmış tablet parçası ve bir adet büyük tablet çeşitli süs eşyaları ortaya çıkarılmıştır. Büyük kil tablete ait parça üzerinde aylar ve hangi ayda ne tür adakların verilebileceğini gösteren yazıtlar vardır.
 
Mustafa Kemal üniversitesi, Toronto üniversitesi, ODTü, Koç ve Boğaziçi üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü bu kazı çalışmaları tarihin önemli bir dönemine ışık tutacaktır.Biz Mustafa Kemal üniversitesi olarak tarihin aydınlatılmasına, tüm imkanlarımızı kullanarak destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.