İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Candan 70. yılı kutladı…

      Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda Hatay’ın anavatana katılışın 70. yılı nedeniyle yazılı açıklama yaptı.
 
     Rektör Canda yaptığı yazılı açıklamada Hatay’ın anavatana katılışının 70. yılı kutladıklarını belirterek “Hatay’ın anavatana katılması Türkiye cumhuriyeti için önemli bir dönüm noktasıdır. Cumhuriyetin sınırları Hatay’ın anavatana katılmasıyla belirlenmiştir.
 
      Hatay’ın anavatana katılışı cumhuriyetimizin kurucusu, yaşamımızın her alanında önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli başarılarından birisidir. çünkü Atatürk Hatay’ı kişisel sorunu olacak kadar yakından izlemiş, ülke sırlarına katılması için büyük emek harcamıştır.
 
      Mustafa Kemal Atatürk Hatay’ın işgalini; 1918 yılının 9 Kasım ıngilizlerin ve 10 Kasım günü Fransızların ıskenderun’a çıkışına karşı çıkması nedeniyle komuta ettiği ordu dağıtılmıştır. Bölgeden ayrılan en son Osmanlı komutanıdır. Hatay’ın Misak-ı Milli sınırları içinde olmasını isteyendir.
 
      Fransız’larla yapılan; Hatay’ı özerk yönetime bırakma anlaşması (20 Ekim 1921 Ankara) öncesi Mecliste yaptığı konuşmada (16 Ekim 1921) “Misak-ı Millimizde muayyen ve müsbet hat yoktur. Kuvvet ve kudretimizle tespit edeceğimiz hat hatt-ı hudud olacaktır” diyerek Hatay sorunun bitmediğini dile getirmiştir. 15 Mayıs 1923 tarihinde Adana gezisi sırasında Hatay’lılara “Kırk asırlık Türk Yurdu düşman elinde esir kalamaz” diyerek duyarlılığının sürdüğünü belirtmiştir. Hatay sorunun çözümünün gecikmesi Mustafa Kemal Atatürk’ü çok rahatsız etmiştir. 10 Kasım 1937 yılında yaptığı açıklamada
 
      Hatay sorununu çözmek için gerekirse Cumhurbaşkanlığından ve meclis üyeliğinden ayrılarak Hatay’da kurtuluş mücadelesi başlatacağını belirtmiştir.
     Hatay, Mustafa Kemal Atatürk için çok önemlidir. Onun için anavatanın bir parçası ve kırk asırlık Türk yurduydu.
 
     Mustafa kemal üniversitesi olarak Atatürk Hatay için duyduğu heyecanın aynısını 70 yıl sonra duymaktayız. Atatürk’ün bize yüklemiş olduğu en büyük görevin ülkemiz ve Hatay için çalışmak olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle Mustafa Kemal üniversitesi olarak Hatay’ın kalkınması, gelişmesi ve yaşamın her alanında yukarıları tırmanması uğraşında yerimizi almaktayız. Tüm Hatay’ı kampus ilan ederek Hatay’ın her karış toprağında bulunuyoruz.
 
     Hatay’ın anavatana katılışının 70. yılını üniversite olarak coşku ile kutluyoruz.
 
      Hatay halkına anavatana katılışının 70. yılı kutlu olsun.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir