İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Caretta Caretta’ lara vahşi saldırı…

Samandağ ilçesi sahilinde, kafalarından ağır yaralanmış iki caretta caretta türü deniz kaplumbağası bulunduğu ve Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Veteriner Fakültesi’nde tedavi altına alındığı bildirildi.
 
MKü Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi, aynı zamanda Deniz Kaplumbağalarını Koruma ve Araştırma Topluluğu akademik danışmanı Doç. Dr. Enes Altuğ, yazılı açıklamasında, çevre ve Orman ıl Müdürlüğü, Samandağ Kaymakamlığı’nın iş birliği ile yürütülen koruma ve izleme faaliyetleri sırasında, Meydan Köyü yakınlarındaki sahilde iki deniz kaplumbağası bulunduğunu kaydetti.
 
Samandağ sahillerine Mayıs ve Eylül ayları arasında yumurtlamak üzere ”celonya mydas” ve ”caretta caretta” olmak üzere iki tür deniz kaplumbağasının geldiğini belirten Doç. Dr. Altuğ, nesli tehlikede olan bu türlere yönelik vahşice saldırılarla zaman zaman karşılaşıldığını bildirdi.
 
Bazı balıkçılarca ağlarına zarar verdikleri gerekçesiyle caretta carettalara zarar verildiğinin bilindiğini ifade eden Doç. Dr. Enes Altuğ, ”Bilgisayarlı tomografi ve röntgen muayenelerinde kaplumbağaların birinin kafatasında çok fazla olmak üzere ayrıca vücut yüzeyini örten kabuklarda kırık tespit edildi. Diğerinde de aynı durum söz konusu. Ayrıca arka sağ yüzgeç kemiğinin kırılmış olduğu belirlendi.
 
ınsani ve ahlaki duygudan yoksun bazı balıkçılar tarafından bu saldırının yapılmış olma ihtimali kuvvetli. Bu nedenle Sahil Güvenlik Komutanlıklarına bu tür adli olguların takibi ve yakalanmasında önemli görevler düşüyor” dedi. Doç. Dr. Altuğ, tedavilerinin tamamlanmasının ardından kaplumbağaların tekrar denize bırakılacağını belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir