İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Carettalar Doğal Ortama Kavuştu…

      Deniz Kaplumbağalarını Koruma ve Araştırma Topluluğu Akademik Danışmanı ve Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Enes Altuğ, bir açıklama yaparak son iki hafta içinde MKü Veteriner Fakültesine 3 adet caretta caretta türü deniz kaplumbağası getirildiğini, bunlardan bilgisayarlı tomografi ve röntgen muayenesinde kafatasında ve arka sağ yüzgeç femur kemiğinde kırık bulunan dişi ve 54 kg ağırlığındaki caretta’nın şiddetli beyin kanaması nedeniyle yaşamını kaybettiğini belirtti.
 
      Doç. Dr. Altuğ Cranioplasti operasyonu yapılan diğer iki carettanın ise tedaviye olumlu yanıt verdiğini, bunlardan erkek ve 57 kg ağırlığındaki carettayı denize bıraktıklarını ve artık özgürlüğüne kavuştuğunu, vücuduna çip yerleştirerek denize bıraktıkları caretta carettanın gittiği bölgelerde takibinin yapılabileceğini bildirdi.
 
      Doç. Dr. Enes ALTUğ, kafatası travmalı üçüncü carettanın ise nörolojik muayene ve fizik tedavilerinin Uzman Veteriner Hekim H.Suphi Bayraktar ve öğr. Gör. S. Ercüment önel tarafından takip edildiğini, MKü Veteriner Fakültesine farklı üniversitelerden staj için gelen 3 adet stajer öğrenciyi de caretta carettalar ve ilk yardım konusunda eğittiklerini bildirdi.
 
      Doç. Dr. Enes Altuğ, “Caretta carettaların tedavisi konusunda MKü Rektörü Prof. Dr. şerafettin CANDA’nın hertürlü imkanı seferber ettiğini ve Veteriner Fakültesine yeni bir havuz daha yaptırdığını, MKü Veteriner Fakültesi’nin caretta carettalar ve deniz kaplumbağaları konusunda önemli aşamalar kaydettiğini, bundan sonraki hedefleri arasında yaralı fokların ve yunus balıklarının tedavisi olduğunu, temel beklentilerinin ise ekolojik dengeye ve ülkemiz turizmine katkıları olan bu tür hayvanlara zarar verilmesinin bir an önce durdurulması gerektiğini bildirdi. Rektör Prof. Dr. şerafettin CANDA’nın carettalar konusundaki duyarlılığından dolayı teşekkür etti.
 
Doç. Dr. Altuğ bunlardan başka hekim olmayan kişilerin caretta caretta, fok ve yunuslara tedavi girişiminde bulunmasının yanlış ve suç olduğunu, bu konularda çevre ıl Müdürlüğü, Tarım ıl Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik yetkililerinden duyarlılık beklediklerini de açıkladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir