İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çevreye Yatırım Sürüyor…

Bakû Tiflis Ceyhan boru hattı işletmecisi BTC Pipeline ve Türkiye operatörü BOTAş ile Antakya Belediyesi ve Hatay çevre Koruma Birliği arasında 2007 yılında imzalanan protokolde sona gelindi.Antakya Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin AB (Avrupa Birliği) normlarına getirilmesi için 3 yıldır sürdürülen çalışmalar tamamlandı ve yeni sahaya atık kabulüne başlandı.
 
 Tesisin çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisans alımına müteakip Antakya Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Türkiye’nin az sayıdaki lisanslı sahasından biri durumunda.
 
Geçtiğimiz günlerde Antakya Belediyesi Encümen salonunda gerçekleştirilen toplantı sonrasında BTC (Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı) yetkilileri ile sahada yapılan incelemede, inşa edilen yeni depolama lot’unun AB mevzuatına uygun olarak inşa edildiği ve atık kabulünün önünde bir engel olmadığı görüldü. BTC Türkiye Müdürü şükran çağlayan yaptığı açıklamada, Antakya Belediyesi’nin çevre alanında kısa zamanda çok yol kat ettiği ve Türkiye’nin örnek belediyelerinden biri haline geldiğini belirterek, yaptıkları çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür etti.  ılerleyen günlerde BTC ile Hatay çevre Koruma Birliği arasında atık kabulüne ilişkin protokol imzalanarak BOTAş Yumurtalık tesisinde ortaya çıkan evsel atıklarında Antakya’ya getirileceğini söyledi.
 
ınşa edilen yeni depolama lot’u 289.000 m3’lük hacmiyle yaklaşık 3 yıllık depolama ihtiyacını karşılayacak. Sahadan kaynaklanan ve küresel ısınmaya neden olan metan gazları toplanıp yakılarak ilerde enerji geri kazanımının da mümkün olabileceği açıklandı.
 
 
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş toplantıda yaptığı açıklamada; “Katı atık düzenli depolama sahası modernizasyonu dışında diğer atık türleri içinde birçok çalışma başlattık ve bu kapsamda depolama sahasına gelen ve evsel atıklarla karışarak sağlık riski doğuran tıbbi atıklar uzun yıllar açıkta yakılarak bertaraf edilmekteydi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle sadece Antakya’nın değil Birlik üyesi 49 belediyenin tıbbi atıkları lisanslı araçlarla oluştuğu yerden alınarak Gaziantep’te sterilize edilmeye başlanmıştır.
 
Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanarak ekonomiye kazandırılması için başlatılan proje de tüm hızıyla sürüyor. Pilot uygulama başlatılan TOKı’de ve Kamu kuruluşlarında sürdürülen çalışmalara katılım oldukça yoğun bir şekilde devam etmektedir. Protokol imzalanan Lisanlı firma ile birlikte yürütülen çalışmalar önümüzdeki günlerde öncelikle okullara ve daha sonra tüm şehre yayılacaktır.
 
Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin faaliyete girmesiyle birlikte vahşi depolama sahasının ıslah çalışmaları hızlandırıldı ve hazırlanan projeler çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. Islah sonrasında çevreye olumsuz etkileri olan çöplük kapatılarak doğaya uyumlu hale getirilecektir.
 
Hatay çevre Koruma Birliği bölgesinde oluşan tüm atıkların düzenli depolanabilmesi için bu atıkların Antakya’ya transfer çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Bu amaçla, tesisler için arazi tahsis çalışmaları devam ediyor. Arazilerin tahsisi sonrasında Birlik üyesi belediyelerde ortaya çıkan evsel atıklar Antakya’da düzenli olarak depolanabilecek ve böylece sadece Antakya’nın değil, 49 belediyenin çevresel kirliliği giderilmiş olacaktır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir