İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP’ de değişim olmadı…

CHP Hatay ıl olağan kongresi, parti içi çekişmelerden dolayı sönük bir havada geçti.Hatay Milletvekilleri, Fuat çay, Gökhan Durgun ve A. Aziz Yazar’ın aralarındaki çekişmeden dolayı tepkici delegeler oy kullanmazken, seçime tek liste halinde gidildi.Divan Başkanı CHP ıstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, AKP iktidarının ülkeyi bölünmüşlüğe doğru götürdüğünü ileri sürerek, ”Bizi bölmeye ne Recep Tayyip Erdoğan, ne de arkadaşlarının gücü yetecektir” dedi.
 
620 delegenin yer aldığı il kongresinde, mevcut Başkan Halef Tiftikçi ve Hüseyin Ata Kaşgöz’ün aday adayı olduğu seçimde önce tüzük gereği 126 oyla aday olma şartı arandı.CHP’den istifa ettikten 10 yıl sonra, tekrar partiye dönerek aday olan Kaşgöz, 91 oy’da kalınca seçime tek liste haylinde gidildi.
 
Genel kurul öncesi kendisini divan başkanlığına seçen üyelere teşekkür eden Sevigen, şöyle konuştu:”Hatay’ın benim için her zaman ayrı bir önemi var. Buraya geldiğimde kendimi yuvamda gibi hissediyorum. CHP’ye gönül vermiş dostlarımın arasında olmak beni mutlu ediyor. CHP’nin gerçek sahipleri sizlersiniz. Ayrıca CHP’li olmak kolay değildir, yaptığınız işi küçümsemeyin. Bugün hükümete karşı durmak, yanlışlarını söylemek suç sayılır hale geldi. AKP iktidarı ülkeyi bölünmüşlüğe doğru götürüyor, ama bizi bölmeye ne Recep Tayyip Erdoğan, ne de arkadaşlarının gücü yetecektir. Türkiye’de Alevi’si, Sünni’si, Laz’ı, çerkez’i yıllardır dostça, barışça ve kardeşçe yazıyor. ınsanların etnik kimliğinden kökeninden size ne? Ne uğraşıyorsunuz.”Seçime rakipsiz giren ıl Başkanı Halef Tiftikçi de CHP’nin iktidara doğru yol aldığını, yapılacak ilk genel seçimde büyük bir iddia da bulunarak Hatay’dan 10 milletvekilliğini kazanacaklarını öne sürdü.
 
ıktidar özleminin partisini motive ettiğini kaydeden Tiftikçi, ”Emeklime insanca şartları, işçime memuruma esnafıma geçinebileceği bir yaşamı, eve dönen babada eli kolu dolu gelmenin mutluluğunu biz sağlarız. çiftçinin mahsulü ile geçinebilmesinin yolunun, oğlumuzun, kızımızın okuyabilmesinin iş bulup hayat kurabilmesinin yolunun CHP iktidarından geçtiğini biz biliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Sanatçı Suavi’nin de konser verdiği genel kurulda, adaylık için delegelerin imza atması için oluşturulan iki masa önünde gergin anlar yaşandı.Bazı partililer, Mehmet Sevigen’in üzerine yürüyerek, ”Taraflı” davrandığı iddiasında bulundular.
 
Genel kurula, CHP Hatay Milletvekilleri Fuat çay, Abdulaziz Yazar, Gökhan Durgun, PM üyesi ülker Türkoğlu, ızmir Konak Belediye Başkan Vekili Cumhur şenolsun, belediye başkanları, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve partililer katıldı.Yeniden ıl başkanlığına rakipsiz seçilen Halef Tiftikçi’nin başkanlığındaki yönetim kurulu, şöyle belirlendi: ıbrahim Aydoğan, Osman Başçetinçelik, Adil Büyüktepe, Kemal Camus, Abdurrahman çıkar, Ayşe Fatma Doğan, Semire Duman, Ata Durgun, Tuncay Eraslan, Naim Gökpınar, Memo Göreli, Murat Hayzaran, Hasan Karataş, Ahmet Mollaoğlu, Servet Mullaoğlu, Aykut Pehlivanoğlu, özgül Sürmeli, Nihat Yeşiloğlu, Mehmet Yıldırım, Bülent Yıldız seçildi.
 
Disip Kuruluna  Mehmet Azazi, Fevzi Bağdadi, Ali Dipoğlu, Ceyhun Erdoğan, Süleyman Karasu, Emin Kebapçıoğlu, Ahmet örnek, Selim Uçak, Hüseyin Yeter seçilirken, 20 kurultay delegesi ise şöyle belirlendi: Halef Tiftikçi, Mişat Abacı, Ali Açıkyol, Selahattin Atahan, Ali Yorulmaz, Mehmet Doksöz, Necmettin Güler, Mehmet Güven, Bedi Patla, Talat Ergüneş, Nihat Karpuz, ıbrahim çolakoğlu, Nazım Kırık, Mehmet Yumuşak, Hikmet Karaali, Seydi Karakuş, Osman Tufan, Refik Eryılmaz, Mevlüt Yeşildağ ve Gönül Küçük Göngör olarak belirlendi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir