İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çifçi her zaman ki gibi eziliyor…

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, küresel mali krizden en fazla etkilenen kesimin esnaf ve sanatkarlar olduğunu bildirdi.
 
Teksöz, yazılı açıklamasında, esnaf ve sanatkarların ülkenin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahip olduklarını ifade etti. Esnaf ve sanatkarın istikrarlı bir ekonomik ve siyasi ortamda yaşayabileceğine dikkati çeken Teksöz, şöyle devam etti: “Esnafın sayısal olarak yaygın olduğu ülkelerde gelir dağılımı dengelidir.
 
Bölgeler arasında gelişmişlik farkları azdır. Krizin başladığı Eylül 2008 ayından bu yana 3 bin 242’e yakın esnaf ve sanatkar işletmesi açılmıştır. Devlet ya da herhangi bir işletme bu kadar istihdam alanı yaratamamıştır. Esnaf ve sanatkarlar yalnız ekonomik bir kesim değildir. Ekonomik olmaktan öteye bu ülkenin sosyal ve toplumsal barışının sigortasıdır. Eğer toplum huzur içinde değilse, gelir tabana yayılmıyorsa o ülkede ekonomik tabloların çok iyi olması bir anlam ifade etmez.
 
Hükümetin getireceği teşvikler, destekler, iyileştirmeler ne kadar geniş bir kesime yansırsa o kadar büyük başarı elde edilir, istenen sonuca o kadar kolay ulaşılabilir, gelir dağılımının adaletli olmasına o kadar büyük katkı sağlanabilir. 43 bin esnaf, yanlarında çalışanlar ve aileleri ile birlikte, esnafın her türlü düzenlemede mutlaka göz önüne alınması gereken bir camia olduğunu açıkça göstermektedir.”
 
Esnaf ve sanatkarlar vergi ve sosyal güvenlik prim borçları altında eziliyor…
 
Teksöz, esnaf ve sanatkarların, krizin de etkisiyle vergi ve sosyal güvenlik prim borçları altında ezildiklerini belirterterek, “Bu borçlara uygulanan gecikme zammı oranı yüzde 30’dur. Vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılması acil ihtiyaç haline gelmiştir. Esnaf ve sanatkarların birikmiş vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının gecikme faizleri; enflasyon oranı esas alınarak yeniden yapılandırılmalıdır. Esnaf ve sanatkarlar bu borçları 36 aydan az olmamak üzere belirlenecek vadelerle geri ödeyebilmelidir.
 
Küresel mali krizden en fazla etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlardır. Tüketimin azalması sonucunda daralan iş hacmi esnafın işyerini ayakta tutmasını imkansız hale getirecek boyuta ulaşmıştır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir