İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çifçi kalkındırılıyor…

Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı çerçevesinde 21 adet tarım makinesi çiftçilere teslim edildi.
 
Hatay Tarım ıl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen makine teslim töreni saygı duruşu ve ıstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Vali M.Celalettin Lekesiz, tarımın Hatay’da önemli sektörlerden biri olduğunu belirterek, ilin 2008 yılı tarımsal gelirinin 1 milyar 800 milyon TL olduğunu söyledi.
 
Hatay’da 35 bin çiftçinin bulunduğunu hatırlatan Lekesiz, ildeki istihdamın yüzde 29’unun tarım sektöründe olduğunu belirtti. Hatay’ın ülke ekonomisine her yıl gerçekleştirilen katkının yüzde 16,60’ının tarım sektöründen yapıldığını vurgulayan Lekesiz, “Hatay, tarım açısından oldukça zengin bir il. Ancak dünya standartlarında üretime geçilmemesi nedeniyle de çiftçilerimiz ciddi kayıplar yaşıyor. çiftçilerimizin dünya standartlarında üretim yapabilmesi için Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı başlattı. Bu çerçevede yarısı hibe olarak çiftçilerimize tarım makineleri veriyor” dedi.
 
Bundan sonra Hatay tarımından daha fazla nasıl gelir elde edilebilirin araştırmasını yapmaları gerektiğini belirten Vali Lekesiz, tarım makinelerinin verilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Tarım ıl Müdürü Bestami Zabun da, 2009 yılı 5.etap makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi programı kapsamında 389 adet başvuru alındığını belirterek, bu başvurulardan 347 adet projenin hibe desteğinden yararlandırıldığını söyledi. Makinelerin toplam bedelinin 3 milyon 675 bin 572 TL olduğunu, bu miktarın 1 milyon 837 bin 811 TL’sinin Tarım Bakanlığı tarafından hibe olarak desteklendiğini vurgulayan Zabun, bugün de 21 makinenin hak sahiplerine teslim edileceğini ifade etti.
 
Konuşmaların ardından 9 adet bahçe el traktörü, 1 adet mibzer, 2 adet pulverizatör, 4 adet toprak frezesi, 2 adet zeytin hasat makinesi, 1 adet balya makinesi, 1 adet hasat harman makinesi, 1 adet soğutma sistemli taşıma aracı, 1 adet basınçlı sulama sistemi filtre ünitesi ve 1 adet file sistemi olmak üzere toplam 21 makine hak sahiplerine teslim edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.