İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiftçi kadınlara karanfil…

Dünya çiftçi kadınlar günü münasebetiyle Tarım ıl Müdürlüğü tarafından muhtelif köylerde kadın çiftçilere yönelik bir dizi etkinlik düzenledi..
15 Ekim 2009 günü Gökçegöz köyünde de yapılan etkinliğe Tarım ıl Müdürü Bestami ZABUN, ıl Müdür Yardımcısı V. Abdulsetter BAYRAM, çiftçi Eğitim ve Yayım şube Müdürü V. Mustafa SEVıNıR, ıl Müdürlüğünden teknik elemanlar, köy muhtarı Ahmet öZKAN ile çiftçi kadınlar katılmışlardır.  Toplantıya katılan çiftçilere birer karanfil dağıtarak, teşekkür eden ıl Müdürü Bestami ZABUN yaptığı konuşmada;
Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 15 Ekim’de kutlanması kabul edilen “DüNYA çıFTçı KADINLAR GüNüNüN” 1997 yılından beri, topluma, tüm dünyada gıda emniyetini sağlamada ve kırsal alanların kalkınmasında temel rol oynayan ve  tarım sektöründe çalışan nüfus içerisinde oranı %55’ler seviyesine varan kırsal kesim kadınlarına ne kadar borçlu olduğunu hatırlatmak ve bulundukları kapalı ortamdan çıkartmak amacıyla bu yılda ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandığını, tarım sektöründe Türk Kadın çiftçisinin fedakar ve vazgeçilmez olmasının önemini vurgulayarak eğitim ve yayım çalışmaları yürüttüklerini, bu çerçevede köylerde teknik elemanlarca Gıda Muhafaza, Zeytin Hasadı Ve Sofralık Zeytin Teknikleri, Süt Sığırlarında Sağım teknikleri ve Hijyen Kuralları, ıyotlu Tuz ve önemi, Okul çağındaki çocukların Beslenmesi konularında kadın çiftçilere yönelik eğitim verdiklerini, çiftçi kadınların problemlerinin çözümü ve ekonomiye katkılarının artırılması için projeler üretileceğini belirtti.
ıl Müdürü Bestami ZABUN’un konuşmalarından sonra Tarım Teknikerleri tarafından köydeki kadın çiftçilere Zeytin Yapım ve Zeytin Hasadı ile Turşu Yapımı konularında eğitim verilmiş ve toplantı sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.