İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiftçi Yeniden Karasabana Döndü…

Motorin fiyatının yüksek seyretmeye devam etmesi ile beraber Hataylı çiftçilerin bir kısmı ahırının bir kenarına astığı karasabanını yeniden hayvanına koşmak zorunda kaldı.
 
Buna, makineleşmeye geçiş yapamayan bir kısım yöre çiftçisi de eklenince özellikle Hatay Yayladağı yöresinde tarım sektöründe hâlâ babadan kalma usuller kullanılıyor. Hatay’da tarımda makineleşme bir taraftan artarken diğer taraftan halen karasaban kullanımı da dikkat çekiyor.
 
Tarımsal mekanizasyonun ve modern alet ekipman kullanımının yetersizliği ise kendini arazinin engebeli olduğu yerlerde gösteriyor. Yayladağı Yayıkdamlar Köyünde karasabanla arazisini süren 42 yaşındaki Selahattin Ağca, “Traktör kullanırsak masrafımız çok oluyor. Bu nedenle traktör yerine karasaban kullanıyoruz.
 
Makine gücü bize maliyet getiriyor.” dedi. 3 çocuk babası Ağca, motorine gelen sürekli zam sonrasında traktörle tarım yapan çiftçinin para kazanmasının mümkün olamayacağını düşünüyor. Karasabanın hiçbir zaman önemini kaybetmediğini dile getiren Ağca, motorine gelen zamlar sonrasında karasabanın tercih edilmeye başladığını dile getirdi.
 
Motorine yapılan zamlardan sonra çiftçinin, ahırının bir kenarına astığı karasabanını yeniden hayvanına koşmak zorunda kaldığını belirten Ağca, “Karasabanın kullanımının zorunlu olduğu taşlık ve dik araziler de var. Traktörü orada isteseniz de kullanamazsınız. Motorine gelen zamlar sonrası karasaban, traktörün girdiği arazilerde de kullanılmaya başlandı. Tarım sektörünün geleceği karanlık, tarımda mekanizasyon olmazsa ileri tarım ülkesi haline gelemeyiz” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.